Wal-Mart'ta komünist örgütlenme

Uluslararası kapitalizmin en tanınmış simgelerinden Wal-Mart'a komünistler sızdı. Çin'de 30 kente yayılmış 60 mağazayla faaliyet gösteren ve 30 bin kişi çalıştıran dünyanın en büyük mağazalar zinciri...

ŞANGHAY - Uluslararası kapitalizmin en tanınmış simgelerinden Wal-Mart'a komünistler sızdı. Çin'de 30 kente yayılmış 60 mağazayla faaliyet gösteren ve 30 bin kişi çalıştıran dünyanın en büyük mağazalar zinciri, iki yıllık direnişten sonra bu ülkedeki işyerlerinde komünist partiye bağlı Komünist Gençlik Birliği'nin ve yine parti güdümündeki sendikaların örgütlenmesine izin vermek zorunda kaldı.
Baskıya dayanamadı
Bir Wal-Mart görevlisi, ilk olarak kuzeydoğudaki sanayi kenti Şenyang'daki mağazada bir komünist gençlik şubesinin kurulduğunu söyledi. Şenyang örneğini diğer kentlerdeki mağazaların da izleyeceği kaydediliyor. İlk sendikal örgütlenme geçen ay başlamıştı.
Tüm dünyada sendika karşıtı çalışma prensipleriyle tanınan Wal-Mart'ın Çin hükümetinin baskılarına dayanamadığı kaydediliyor. Yine de, Çin'de devlet denetimindeki sendikaların grevden hoşlanmayan uysal kurumlar olduğunu hatırlatan gözlemciler bu nedenle Wal-Mart'ın fazla kaygılanmasına gerek olmadığını ifade ediyor.