Washington'da 'kur savaşları' konusunda da uzlaşma çıkmadı

Washington'da 'kur savaşları' konusunda da uzlaşma çıkmadı
Washington'da 'kur savaşları' konusunda da uzlaşma çıkmadı

Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, kura dair öfkeli söylemin yumuşaması gerektiğini söyledi. FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON - IMF- Dünya Bankası Yıllık Toplantıları çerçevesinde düzenlenen Uluslararası Para ve Finans Komitesi’nin (IMFC) toplantısında, zengin ülkelerin ekonomi politikalarının daha sıkı gözetimden geçirilmesi öncelikler arasına alındı. Kur savaşları konusunda ise bir uzlaşmaya varılamadı.
Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, “büyük gelişmiş ülkelerdeki zayıf noktaların açığa çıkarılması için daha güçlü ve tarafsız gözetimin yapılması önceliklerden biri” ifadesi kullanıldı. Bu kararın, IMF’yi, ABD ’nin başını çektiği en büyük pay sahiplerine yeteri kadar sert davranmamakla eleştiren gelişmekte olan ülkeler için kazanım olduğu yorumları yapılıyor.
Toplantıda, ülkeler arasında döviz kuru savaşları tartışmaları konusunda ise anlaşma sağlanamadı.  Bildiride, döviz piyasalarında artan gerilimin temelini oluşturan dengesiz küresel büyümeye dair sorunları ele almada somut bir eylem planı yer almadı.

‘Her savaşın kaybedeni olur’
ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, gelişmekte olan ülkelere IMF yönetiminde daha fazla söz hakkı verilmesini öngören reform planlarıyla döviz kuru politikaları arasında doğrudan bağlantı olduğunu kaydederek, “Gelişmekte olan ülkeler, etki güçlerini arttırmak istiyorlarsa para birimleri üzerindeki sıkı kontrollerini kaldırmalılar” dedi. Geithner, IMFC toplantısında yaptığı açıklamada, kurumun, ülkelerin para birimlerini nasıl idare ettiklerine dair daha güçlü biçimde konuşmaya başlaması gerektiğini söyledi.
Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde de döviz kuru tartışmalarına dair öfkeli söylemlerin tonunun yumuşatılması gereğine işaret ederek, “Her savaşın bir kaybedeni vardır ama bu durumda kaybeden olmamalı” dedi. IMFC Başkanı Butros Gali de toplantılarda bazı hususlarda görüş ayrılıkları olduğunu ancak tüm ülkelerin, para birimi tartışmalarının çözümü çabalarında IMF’nin merkezi rolünü kabul etmesinin önemli bir başarı olduğunu ifade etti. (aa)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  ekonomi

  ,

  Dünya

  ,

  Döviz

  ,

  Fransa

  ,

  WASHINGTON