Wii çılgınlığı: Amazon önsipariş rekoru kırdı

Nintendo, oyun konsolu savaşlarında kozunu oynadı. Sony'nin PlayStation 3'ü piyasaya çıkarmasının ardından Nintendo da Wii'yi satışa sürdü. İlk rakamlara göre, Nintendo'nun önceki ürünlerinden oldukça farklı yeni özeliklere sahip Wii'nin satışlarının PlayStation 3'ü geride bırakabileceği düşünülüyor.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Nintendo, oyun konsolu savaşlarında kozunu oynadı. Sony'nin PlayStation 3'ü piyasaya çıkarmasının ardından Nintendo da Wii'yi satışa sürdü. İlk rakamlara göre, Nintendo'nun önceki ürünlerinden oldukça farklı yeni özeliklere sahip Wii'nin satışlarının PlayStation 3'ü geride bırakabileceği düşünülüyor. Dünyaca ünlü alışveriş sitesi Amazon,
İngiltere saatiyle dün sabah 9.30'da Wii önsiparişi almaya başladı ve tarihinin en kısa süren önsipariş alımını gerçekleştirdi.
Önsiparişlerin aslında çok daha önce başlaması gerekiyordu ancak yoğun trafik nedeniyle ancak 9.30'da önsiparişi açabilen Amazon UK, yedi dakika sonra ön siparişi kapattı. Çünkü tüm Wii'ler bitmişti.
Amazon UK'in konsol ve video oyun yöneticisi James Schall, bu durumu şu cümleyle özetledi: "Bugün (dün) sitemizi çok sayıda kişinin ziyaret edeceğini tahmin ediyorduk zaten ama şu yaşadığımız gerçekten olağanüstü bir şey." Wii, yedi dakikada tükenerek Amazon UK'in en hızlı satan ürünler tahtında bulunan Coldplay'in X&Y albümünü ve Harry Potter'ı geride bıraktı ve liderliğini ilan etti.
8 Aralık'ta Türkiye'de
Türkiye'de piyasaya çıkış tarihi 8 Aralık 2006 olarak belirlenen Intendo Wii'nin satış fiyatı da 799 YTL. Wii için geçen hafta ABD'de de sabahın erken saatlerinde uzun kuyruklar oluştu. Nintendo yetkilileri ilk lansmanda 2 milyon adedin piyasaya sürüldüğünü, bu rakamın mart sonuna dek
6 milyonu bulacağını açıkladı. Nintendo Wii, ABD'de 250 dolarlık satış fiyatıyla PlayStation 3'ten ucuza satılıyor. PlayStation 3'ün üst modeli 600 dolar. Nintendo yetkilileri, Türkiye'de Wii'nin ABD'deki fiyatından daha pahalıya satılacak olmasını, Türkiye'deki vergi oranlarının yüksekliğiyle açıklıyor.