Windows tarih olmayacak!

Windows tarih olmayacak!
Windows tarih olmayacak!
Microsoft, Windows 8 ile 21. yüzyıl kullanıcısını yakalamayı başardı. Masaüstü silbaştan yapıldı, İçerik kişiselleştirildi.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

248 milyar dolar ile dünyanın en değerli yazılım şirketi olan Microsoft yeni işletim sistemi Windows 8’i tanıttı. Yeni işletim sistemi ile 21. yüzyıl mobil platform ruhunu yakaladığını gösteren Microsoft kendi icadı ‘masaüstü’nü yeniden tanımlıyor. Canlı kutucuklar ile dizayn edilen yeni dinamik masaüstü ve uygulamalar ile kişiselleştirilen işletim sistemi Microsoft’un zamanın ruhunu kavradığını ortaya koyuyor.
Eski teknolojiyi sembolize eden ve salt donanım üreten firmaların zarar açıkladığı borsada birer birer döküldüğü 4. çeyrekte yeni işletim sistemini tanıtan Microsoft, Windows 8 ile 1000’in üzerinde cihazın işletmesine talip oldu. Masaüstünün düz yapısından daha çarpıcı ve renkli bir masaüstü tasarlayan Microsoft mühendisleri işletim sistemlerini yine dünyanın en çok kullanılanı yapmaya kararlı gibi gözüküyorlar.
Windows 95 ile birlikte grafik tabanlı işletim sistemini kullanıcılar ile buluşturan Microsoft, Windows 8’de kendi icadı olan masaüstünü yeniden tanımlıyor. Alıştığımız küçük sekmeler yerine artık bilgisayarın ana ekranı ‘canlı kutucuk’ adı verilen kareler ile sarılı. Xbox 360’ta 2010 yılının kasım ayından beri kullanılan bu tasarım Windows 8 ile daha canlı bir hale gelmiş. Açılış ekranındaki diğer bir unsur ise haberler , hava durumu ve piyasalar gibi interaktif RSS kanallarının tasarımları bir hayli keyifli ve hareketli şekilde tasarlanıp birer uygulama havasına bürünmesi. İşte burada şirket kullanıcıların isteklerini anladığını gösteriyor. Bünyesinde bulundurduğu online mağaza ile ‘application’lar sunan Windows PC’lerin kişiselleştirilmesinde devrim gibi bir adıma imza atıyor.
Ayrıca laptop ve PC’de Windows 8 kullananlar istedikleri takdirde klasik masaüstüne de dönüş yapabiliyorlar.
İmkân veren bilgisayarlarda dokunmatik olarak da kullanılabilen Windows 8 1000’in üzerinde tablet ve bilgisayar da kullanılabilecek. Fakat laptop ve PC’lerde kullanıcının klasik masaüstü kalıplarını kırıp Windows 8’e nasıl adapte olacağı sorusu çok önemli Bu konuda Windows 8 uyumlu Asus Ultrabook’ların önümüzdeki çeyrekte ne kadar satacağı merak konusu.

İşletim sistemi pazar payları 
Windows 7 54.5
Windows Vista 3.2
Windows XP 24.8
Linux 5.0
MacOS 8.7

En değerli 3 yazılım şirketi 
*Windows 248
*Google 212
* Facebook 45
Milyar dolar(*)

bigPara.com