Windows'un 'cep'teki son kozları

Windows'un 'cep'teki son kozları
Windows'un 'cep'teki son kozları

Microsoft un Başkanı Ballmer, Phone 7 nin HTC, Samsung ve LG cihazlarda piyasaya sürüleceğini açıkladı.

İSTANBUL - Akıllı telefonlardaki kıran kırana rekabete yazılım devi Microsoft da katıldı. Google , Apple ve Nokia’nın akıllı cep telefonlarına karşı çıkarılan yeni telefonlar Microsoft’un umudu oldu.
Microsoft, akıllı telefonlar için geliştirdiği yeni işletim sistemi Phone 7’yi Hamburg, Londra, Singapur ve New York’ta düzenlediği toplantılarla duyurdu. Microsoft Başkanı Steve Ballmer, ‘Phone 7’ yüklü akıllı telefonların kullanımının çok keyifli olduğunu söylerken kişiselleştirme imkânlarını da ‘son derece zengin’ olarak tanımladı. Ballmer, Phone 7’nin ilk etapta HTC, Samsung ve LG markalı cihazlarda piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Arayüzü tamamen yeni
Phone 7, tamamen yeni bir arayüze sahip. Arayüzde daha çok işin, daha az zahmetle yapılmasını sağlayan Hub ve Tile sistemi esas alınıyor. Uygulamalara Apple’ın iOS’unu andıran minik ikonlarla ulaşılan yeni işletim sisteminin merkezinde, internet sörfü, e-posta kullanımı, müzik dinleme ve video izleme gibi multimedya unsurları var. İşletim sistemine Windows Live, Bing ve Zune gibi pek çok popüler hizmetin de entegre edilmiş olması, Phone 7’nin güçlü özellikleri arasında. Phone 7, Facebook ’ta iletişimi de kolaylaştırıyor.
Analistler, Phone 7’yi Microsoft’un akıllı telefonlar piyasasındaki son şansı olarak değerlendiriyor. Lüks cihazlar sınıfında Apple kırılmaz gibi görünen bir egemenlik kurarken, orta ve alt kesimlere Android ve Symbian yüklü akıllı telefonlar bulunuyor. Microsoft, Phone 7 işletim sistemi yüklü cihazların kısa süre içerisinde 30 ülkede 60 servis sağlayıcı tarafından satılması bekleniyor. (Radikal)