Wolfowitz, Dünya Bankası Başkanı oldu

Dünya Bankası İcra Direktörleri, bazı üye ülkelerin eleştirilerine karşın ABD Başkanı George W. Bush tarafından Dünya Bankası başkanlığına aday gösterilen ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in başkanlığını onayladı.

WASHINGTON - Dünya Bankası İcra Direktörleri, bazı üye ülkelerin eleştirilerine karşın ABD Başkanı George W. Bush tarafından Dünya Bankası başkanlığına aday gösterilen ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in başkanlığını onayladı.
Wolfowitz, 1 Haziran'da, ABD Savunma Bakan Yardımcılığı görevinden ayrılarak Dünya Bankası Başkanı olacak. Wolfowitz'in başkanlığının, 24 üyeli İcra Direktörleri Kurulu'nun dünkü oturumu başlamadan önce kararlaştırıldığı belirtiliyor. Kurul'un, Wolfowitz'in adaylığını reddetme gücü bulunuyordu. Wolfowitz, 31 Mayıs'ta görev süresi dolan James Wolfensohn'dan boşalan koltuğa oturacak.
Wolfensohn, 10 yıldır Dünya Bankası başkanlığını sürdürüyordu. IMF ve Dünya Bankası'nın resmi olmayan teamüllerine göre, IMF'nin başına bir Avrupalı, Dünya Bankası'nın başına ise bir Amerikalı getiriliyor. Irak Savaşı'nın fikir babası olarak bilinen Wolfowitz, Dünya Bankası başkanlığı için iyi bir aday olduğunu gösterme yönünde bir süredir yoğun çaba harcıyordu.
Banka çalışanı sıkıntılı
Wolfowitz, ilk iş olarak, Afrika'da yoksulların savunucusu U2 müzik grubunun solisti Bono'yu telefonla aramış, Irak Savaşı yüzünden ilişkilerin sıkıntıya girdiği Fransa'nın gazetelerine demeç vermiş ve Brüksel'de Avrupalı liderlerle görüşmüştü. Dünya Bankası çalışanlarının, Wolfowitz'in gelişinden sıkıntı hissettiği ve Pentagon'un iki numaralı isminin, Irak savaşı sırasında yanlış hesap yaptığına ilişkin video klibi e-mail ile birbirlerine yolladıkları haberleri dolaşıyor. Ancak Wolfowitz, demeçlerinde, fakirlikle mücadele için elinden geleni yapacağını, kendisinin 'uluslararası memur' olacağını söyledi. Bankada 'rejim değişikliği' yapacağı söylentilerinin yersiz olduğunu da söyleyen Wolfowitz, çalışanlara danışarak karar alacağını kaydetti.