Wolfowitz, yeni direktör adaylarını Ali Babacan'la tanıştırıp fikir aldı

Andrew Vorkink'ten boşalacak Dünya Bankası Türkiye Direktörlüğü görevi için iki aday yarışıyor. Direktörlük makamı yarışında, iki aday kısa listeye kaldı. Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'in de değerlendirmeye aldığı iki adaydan biri ABD, diğeriyse Alman asıllı.

ANKARA - Andrew Vorkink'ten boşalacak Dünya Bankası Türkiye Direktörlüğü görevi için iki aday yarışıyor. Direktörlük makamı yarışında, iki aday kısa listeye kaldı. Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'in de değerlendirmeye aldığı iki adaydan biri ABD, diğeriyse Alman asıllı. Her iki adayın da Türkiye ekonomisini yakından tanıdığı ve başarılı bir geçmişe sahip oldukları belirtilirken, adayların Türkiye'de çalışacak olmaları nedeniyle Türk yetkilileriyle de görüştükleri ifade ediliyor.
Bu arada Dünya Bankası direktörlüğü konusunda bir ilk gerçekleştirilerek, kısa listeye giren iki aday Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile görüştü. Banka içindeki önemi nedeniyle, seçim sürecinde Türkiye'nin de
inisiyatif aldığı vurgulanıyor.
Başkan ilgileniyor
Yeni Dünya Bankası Türkiye Direktörü'nün, 10 gün içinde, Türkiye görevine atanacağı belirtiliyor. Türkiye'yi yakından tanıması nedeniyle, direktörlük atamasıyla yakından ilgilenen Wolfowitz'in, Türkiye ile ilişkileri geliştirebilecek başarılı bir adayın Türkiye'ye atanmasını istiyor.
Wolfowitz, daha önce, Türkiye'nin eğitimde, finans ve özel sektörde yaptığı reformlar sayesinde, Türk halkının hayat standartlarını yükseltmeyi başardığını, bu reformların Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne (AB) daha da yakınlaştıracağını söylemişti. Wolfowitz, Türkiye'nin, dünya için önemli bir model oluşturduğunu belirtirken, "Türkiye, Doğu'yla Batı'yı kucaklayabildiği için alkışlanmalıdır" ifadesini kullanmıştı. Wolfowitz'e göre, Türkiye'nin iki önceliği olması gerekiyor, birincisi eğitim, ikincisi de özel sektörün gelişmesi için imkân tanınması.
İstanbul'da hoca olacak
2003 yılından bu yana Türkiye'de direktörlük görevini sürdüren Andrew Vorkink, görev süresinin dolması nedeniyle Türkiye'den ayrılacak. Vorkink, Washington'da Amerikan Üniversitesi'nde hukuk ve kalkınma üzerine dersler vereceğini açıkladı.
Türkiye'yi ve Türk insanını çok sevdiğini ifade eden Vorkink, gelecek yıl Türkiye'ye tekrar dönerek İstanbul'da bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmak istiyor. Babasının işi dolayısıyla 1968 yılında İstanbul'da Robert Kolej'de bir yıl okuyan Vorkink biraz Türkçe biliyor. Kendisinin tam bir Türk dostu olduğunu belirten Vorkink, balayı için de Türkiye'ye geldiklerini söyledi.
Rekor kredi kullandırdı
Vorkink'in, Dünya Bankası Türkiye Direktörlüğü görevi, aynı zamanda Dünya Bankası-Türkiye ilişkileri açısından da bu kadar kısa sürede, miktar olarak en fazla kredinin kullanıldığı dönem oldu. Dünya Bankası tarafından, Vorkink'in görev yaptığı 2003 yılından bu yana Türkiye'ye yılda ortalama 1.6 milyar dolar olmak üzere toplam 6.5 milyar dolar kredi kullandırıldı. Bu tutarın Dünya Bankası ölçeğinde bir rekor olduğu belirtiliyor.
'Bulgaristan'dan iyisiniz'
Andrew Vorkink, Türkiye'den önce Dünya Bankası Güney Avrupa bölgesinde çalıştı. Bu nedenle Bulgaristan ve Romanya'yı ekonomik ve yapısal olarak çok iyi tanıdığını söyleyen Vorkink, Türkiye'nin bu iki ülkeye göre
avantajları olduğunu hatırlattı. Vorkink, Türkiye'nin bu iki ülkeye nazaran işleyen bir piyasa ekonomisine, eski ve köklü bir adli sisteme sahip olduğunu, uzun yıllardan bu yana ekonomik sistemini, çağdaş bir hukuk sistemi içinde yürüttüğünü, ayrıca daha fonksiyonel bir kamu yönetimine sahip olduğunu kaydetti.
'AB Türkiye'yi isteyecek'
Türkiye'nin mevcut reform sürecini sürdürmesi halinde, 10 yıl içinde, AB'nin üç katı oranında bir ekonomik büyüme, sosyal güvenlik dengesini kurmuş, eğitimli işgücüne sahip, güçlü ve rekabetçi bir ülke haline geleceğini belirten Vorkink, bu süreç sonunda Türkiye'nin AB'ye tam
üye olmasa bile küresel bir güç olacağını, zaten böyle bir durumda, Türkiye'nin AB'yi istemesinden çok AB'nin Türkiye'yi isteyeceğini vurguladı. (Radikal, aa)