Wolfowitz'e protesto

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen, 'iş çevrelerinde sosyal sorumluluk' konulu bir konferansa konuşmacı olarak katılan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'i...

WASHINGTON - ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen, 'iş çevrelerinde sosyal sorumluluk' konulu bir konferansa konuşmacı olarak katılan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'i, konferansın yapıldığı otelin önünde karşılayan göstericiler, uluslararası şirketleri işçi haklarını gözetmemek ve çevreye zarar vermekle suçladı.
Yüzlerinde maskelerle ölü ve şeytan kılığına giren protestocular, Coca Cola firmasının Kolombiya'da çocuk yaşta işçilerin çok düşük maaşla çalıştırıldığını öne sürerek, bu tür uygulamalara son verilmesini talep etti.
Göstericiler, ilaç üreticisi Pfizer'ın da lisans haklarından dolayı ucuz ilaç üretilmesini engellediğini savundu ve bu nedenle Afrika'daki AIDS hastalarının ilaç temin edemediğini iddia etti.
ABD'nin en büyük marketler zinciri Wall Mart'ın da işçilerine çok düşük ücret ödediğini ve işçi çocukların sağlık sigortasına sahip olamadığını ileri süren göstericiler, Dünya Bankası'nın da fakirler yerine zenginlere yardımcı olduğunu söyledi.
Protestocuların sözcüsü Morrigan Philips, "Ne Wolfowitz'in ne de buradaki iş dünyası yöneticilerinin etik yollardan iş yapma konusunda konuşmaya hakkı yok. Wolfowitz adil olmayan savaşın baş mimarı. Başında olduğu Dünya Bankası da uyguladığı politikalarla fakir insanların daha da fakirleşmesine yol açıyor" dedi.