WSJ: Resesyon riski Erdoğan'ın saygınlığına dokunur

WSJ: Resesyon riski Erdoğan'ın saygınlığına dokunur
WSJ: Resesyon riski Erdoğan'ın saygınlığına dokunur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan?ın Davos?taki çıkışı, uluslararası basının da ilgisini çekmişti. FOTOĞRAF: AFP

Wall Street Journal gazetesi 'Resesyonun Başbakan Erdoğan'ın, halen yurtiçinde ve Ortadoğu'da yüksek olan saygınlığına zarar vermesi riski bulunuyor' diye yazdı

NEW YORK - Ekonomik krizin ‘Türk politikacılarını pragmatik yaptığı’ öne sürülürken Ankara’nın artık IMF ile anlaşmaya hazır olduğu işaretini verdiği belirtildi. Wall Street Journal gazetesi, ‘ABD’nin bölgede daha da uzlaşıcı bir ton benimsenirken Türkiye’nin aracı rolü çok önemli hale geliyor.
Ancak resesyonun, Başbakan Erdoğan’ın, halen yurtiçinde ve Ortadoğu’da yüksek olan saygınlığına zarar vermesi riski bulunuyor’ yorumunu yaptı. ABD’nin borsa ve finansal çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, ‘Türkiye’de pragmatik değişim’ başlıklı analizinde ‘Küresel ekonomik kriz, Türk politikacılarını pragmatik hale getirdiği’ görüşü öne sürüldü. Ankara’nın, ocak ayında IMF’nin önerdiği 20-30 milyar dolarlık destek paketini reddettiğini belirten gazete, bunun sonucunda da liranın dolar ve avroya karşı yüzde 10 değer kaybettiğini kaydederek, ‘Ancak Ankara şimdi bir anlaşma yapmaya hazır olduğu sinyalini verdi, mart sonundaki yerel seçimler sonrası olsa da’ yorumunu yaptı.

IMF ile anlaşmak akıllıca
Bunun ‘akıllıca’ bir hareket olduğunu vurgulayan gazete, Türkiye’nin kamu maliyesinin güçlü olduğunu, bankaları ve hanelerin Orta ve Doğu Avrupa’da olduğu gibi büyük borçlarının bulunmadığını ancak Türk ihracatçılarının önemli tutarda dış borçlanmaya gittiğini ve bu yıl da ödeyecek 28-30 milyar dolarlık bir borcunun olduğunu kaydetti.
WSJ, AB’de Türk mallarına talebinin çok büyük bir azalma gösterdiğini, kredi piyasalarının kapandığını, bu nedenle Türkiye’deki bankacılık sisteminin şirketlere kredi sağlaması için IMF fonlarına ihtiyacının bulunduğunu yazdı. Liranın son değer kayıplarının, iş dünyasındaki gerilimi artırdığını öne süren gazete, IMF anlaşmasına en büyük engellerden birinin yerel seçimlerin yapılmasıyla ortadan kalkayacağını belirtti. 

GSYH yüzde 1.5 küçülecek
Gazete şöyle devam etti: “Ankara şimdiye kadar IMF’nin, anlaşmanın koşulu olarak kamu harcamalarının düşürülmesi yönündeki ısrarını kabul etmedi. Mevcut harcama planları, ekonominin bu yılda yüzde 4 büyüme tahminlerini temel alıyordu. Ancak son tahminler, GSYİH’nın bu yıl yüzde 1.5 küçüleceği yönünde. Wall Street Journal, IMF’nin de 2010 yılında kemerlerin daha sıkılmasının karşılığında bu yıla ilişkin koşullarını gevşetmeye hazır olabileceğini belirttikten sonra, ‘Herhangi bir anlaşmanın, Erdoğan’ın önemli bir müttefik gibi görüldüğü Washington ve birçok Avrupa başkentinde olumlu olarak karşılanacağı kesin’ diye yazdı.
Gazete şöyle devam etti: “ABD politikası, bölgede daha uzlaşıcı bir ton benimserken Türkiye’nin aracı rolü çok önemli bir hale geliyor. Bir resesyonun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, halen yurtiçinde ve Ortadoğu’da yüksek olan saygınlığına zarar vermesi riski bulunuyor.” Gazete, bu faktörler dikkate alarak IMF ile bir anlaşma yapılmasının gerekliliğine işaret etti. (Radikal)