WSJ: Türkiye IMF'nin kemer sıkma talebine meydan okuyor

WSJ: Türkiye IMF'nin kemer sıkma talebine meydan okuyor
WSJ: Türkiye IMF'nin kemer sıkma talebine meydan okuyor

ABD?li ünlü gazete Başbakan Erdoğan?ın özellikle Anadolu?daki küçük işadamlarından oluşan esas seçmenlerine darbe vuracak önlemler alma konusunda isteksiz göründüğünü öne sürdü. FOTOĞRAF: HAKAN GÖKTEPE / AA

Wall Street Journal, piyasalar toparlanınca Başbakan Erdoğan'ın IMF'nin kurtarma paketini ve acı reçetelerini kabule yönelik baskıların hafiflediğine inanmış göründüğünü belirtip 'Türkiye IMF'ye meydan okuyor' yorumu yaptı

NEW YORK - Türk hükümetinin, IMF ile bir anlaşmayı istemediği sinyallerinin, ekonomide kemer sıkılmasını isteyen işadamları ve yetkililer arasında tepki yarattığını öne sürüldü. Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türkiye’de piyasalar toparlanınca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın IMF’nin kurtarma paketi ve acı reçeteleri kabule yönelik baskıların hafiflediğine inanmış gibi göründüğünü belirtirken “Türkiye, IMF’nin kemer sıkma talebine meydan okuyor” yorumunu yaptı.
ABD’deki borsa ve finansal çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Türk hükümetinin IMF ile anlaşma konusundaki tavrının değerlendirildiği bir analiz yayımladı. ‘Türkiye, IMF’nin kemer sıkma talebine meydan okuyor’ başlığını taşıyan İstanbul kaynaklı analizde, “Türkiye’nin IMF ile müzakerelere başlamasından sekiz ay sonra hükümetin bir anlaşma istemediği sinyalleri, ekonomide kemer sıkmayı zorlamaya kararlı işadamları ve yetkililer arasında tepki yaratıyor” görüşü dile getirildi.
Analizde şöyle devam edildi:

Bütçe açığı yüzde 7

“Türkiye’de piyasalar toparlanırken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, IMF kurtarma paketi ve acı reçetelerinin kabul edilmesine yönelik baskıların hafiflediğine inanmış gibi görülüyor.”
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın küresel krize ilişkin olarak ‘Teğet geçeğini söyledim ve bana güldüler. Ancak kanıt ortada. Türkiye, güvenli bir liman olmaya devam ediyor. İstikrar var’ yolundaki sözlerine dikkat çekildiği analizde Türk analizlerinin, sağlık ve yerel yönetimleri harcamalarındaki artışın etkisi ile bu yıl bütçede GSYİH’ya oranla yüzde 7’lik bir açık beklediği kaydedildi.
Wall Street Journal gazetesi, “Bu trend, IMF paketinin gerektirdiği, hükümet harcamalarındaki kesintiler ve ağırlıklı olarak, gelir tahsilatında ekonomik daralmaya aşırı hassas olan satış, vergiler gibi dolaylı vergilere dayanan bütçenin yeniden yapılanması gibi kısıtlamalara açık bir taahhüt olmayınca birçok iktisatçı ve yetkiliyi kaygılandırıyor” diye yazdı.
Merkez Bankası’nın ‘Mali disiplin ve yapısal reforma taahhüdünün güçlendirilmesinin hayati önem taşıdığı’ yolundaki uyarısı ve Moody’s’in Türkiye’nin yaz aylarında IMF kaynakları olmadan da idare edebileceğini ancak daha sonra dış finansmanına ihtiyacı olacağı yönündeki değerlendirmesine de dikkat çekilen analizde, IMF’nin, görüşmelerin sürdüğünü söylediği ancak detay vermediği kaydedildi. WSJ şunları yazdı:

İş dünyası kredi istiyor

“Türkiye’nin IMF kaynaklı kredi kabul etmesini isteyen iş dünyası liderleri ve ekonomistler, hükümetin uzun vadeli ekonomik reformlarda ilerleme iradesinin olup olmadığını sorguluyor.
Söz konusu bu kişiler, Uluslararası Para Fonu (IMF) kredisi için getirilen koşulların, hükümetin bunlar olmasa sadece sözde kararlılık göstereceği reformların finansmanına katkıda bulunabileceğini ve mecbur edebileceğini de ifade ediyorlar.”

AKP kaygılı

ABD’nin ünlü gazetesi, Wall Street Journal analize son verirken de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, özellikle, Anadolu’daki küçük işadamlarından oluşan esas seçmenlerine darbe vuracak, popüler olmayan önlemleri alma riskine girmeye isteksiz göründüğünü öne sürerken, AKP’nin, son seçimlerde uğradığı oy kaybının, 2011 yılında genel bir seçim ile karşı karşıya bulunan Erdoğan’ı kaygılandırdığını savundu. (anka)