'Ya zengin olmayı, ya kaymayı seçin'

'Ya zengin olmayı, ya kaymayı seçin'
'Ya zengin olmayı, ya kaymayı seçin'

Özyeğin, Hisarcıklıoğlu ve Sabancı (soldan ilk üç) 1 milyon TL ödüllü ?BirFİKRİNmiVAR?? yarışmasının tanıtım toplantısında kişisel tecrübelerini anlattı.

'Çocuğunuzu 6-7 yaşında çalıştırın' diyen TOBB Başkanı, 'Benim çocukluğumda yaz, kış tatili yoktu. Tatilde deniz, kayak yoktu. Ya zengin olmayı ya kaymayı tercih edeceksin' dedi

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, anne babaları uyararak “çocuklarınızı 6-7 yaşında çalıştırın demek istiyorum ama bana ‘vicdansız’ derler. Ben de 7 yaşında çalışmaya başladım. Benim çocukluğumda yaz tatili, kış tatili diye bir şey yoktu. Tatil olunca haydi çalışmaya... Tatilde deniz, kayak, snowboard yoktu. Ya zengin olmayı, ya kaymayı tercih edeceksin” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, bu yıl üçüncü kez düzenlenen 1 milyon TL ödüllü ‘birFİKRİNmiVAR?’ girişimcilik yarışmasının tanıtıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıya basının ilgisinin az olmasını eleştirerek, “Kötümser birşey söylediğinizde 20 kamera, iyi bir şey yaptığınızda kamera sayısı 3... Kötü olanların da gösterilmesine ihtiyaç var, ama ülkenin geleceğini vaat eden projelerin açıklanmasında da insan aynı ilgiyi bekliyor” dedi.
Girişimciliğe girişte tecrübenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, tecrübenin çok küçük yaşlarda kişiye kazandırılması gerektiğini belirtip Hisarcıklıoğlu, “Aslında anne babalara, ‘çocuklarınızı 6-7 yaşında çalıştırın’ demek istiyorum ama bana ‘vicdansız’ derler. Ben de 7 yaşında çalışmaya başladım. Benim çocukluğumda yaz tatili, kış tatili diye bir şey yoktu.  Tatil olunca haydi çalışmaya... Tatilde deniz, kayak, snowboard yoktu. Ya zengin olmayı, ya kaymayı tercih edeceksin” diye konuştu.
Rifat Hisarcıklıoğlu, yarışmadaki ödüllere değinerek, şöyle devam etti: “Ben de hevesleniyorum, acaba ben de mi girsem diye... 1 milyon lira az para değil. Aslında girişimci için paraya da ihtiyaç yok. Facebook’u yaratan 19 yaşındaydı, sermayesi bir bilgisayar... Burada yapılan iş balık yemeyi değil de balık tutmayı öğretmek. Türkiye’de mühtiş bir müteşebbislik var.”

‘Girişimcinin hayal kurması lazım’
Girişimcilikte risk almak gerektiğini, hem kazanılabileceğini hem de tüm varlığın kaybedilebileceğinin altını çizen Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Girişimci olabilmek için hayal kurmak lazım, hayalsiz iş başarılamaz. Babaannelerimizden, anneannelerimizden işittiğimiz ‘icat çıkarma’yı bırakıp icat çıkarıyor olmamız lazım.”

‘Herkes Bill Gates olabilir’
Konuşmasında piyango bileti kuyruğuna da dikkati çeken Hisarcıklıoğlu,  “Emeksiz, zahmetsiz bir hayalin peşinde koşuyorlar. Son 10 yılda piyangoda ikramiye çıkanlara bakın. Havadan gelenlerde mutluluk ne kadar gerçekleşmiş? Gerçek emekle gelenle ne kadar mutluluk kazanılmış. Herkes Bill Gates olabilir. Olamam diye bir şey yok. İnsan olarak en özgür olduğunuz alan hayaldir. Hayal kuramazsanız zaten hedefi de tutturamazsınız” diye konuştu.

Gençlere şirket kurma şansı
TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise girişimciliğin işsizliğin önlenmesi için önemli olduğunu vurgulayarak, 2010 yılında beş proje üzerinde çalışacaklarını, bunlardan birinin ‘birFİKRİNmiVAR?’ yarışması olduğunu ifade etti. Türkiye’de girişimciliğin erişilebilir bir şey olmasını göstermek gerektiğini belirten Ali Sabancı, “Bu vesileyle gençlere şirket kurma şansı veriyoruz. Kendi içimizden erişilebilir rol modeller yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi. (aa)

Özyeğin: Altı yaşında çalışmaya başladım
Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin de genç yaşta girişimci olmak gerektiğini, ilkokulda sınıf başkanlığı için seçimlere girmek ve takım oyunlarına katılmanın girişimcilik için faydalı olduğuna inandığını söyledi. Robert Kolej’de okurken Türkiye’ye gelen bir gemideki fuarda çalıştığını anlatan Özyeğin, “İlk çalışmam 6 yaşındayken İzmir Kemeraltı’nda dedemin manifatura mağazasındaydı. Haftalık 2.5 lira veriyordu. Annem gerçeği ABD’den döndüğümde söyledi. ‘Sen dükkân girişinde durup müşteri çağırıyordun. O parayı aslında ben dedene, deden de sana veriyordu’ dedi’...” diye konuştu. Finansbank’ı 24 kişiyle 600 metre karelik bir ofiste kurduğunu da hatırlatan Özyeğin “21 yılda 60 bin kişiyi işe almışım” dedi.  

‘birFİKRİNmiVAR?’da ödül 1 milyon TL
Gençlere girişimcilik ruhu aşılamak amacıyla düzenlenen ‘birFİKRİNmiVAR?’ yarışması, ‘İş Fikirleri’ ve ‘İş Planı’ olmak üzere iki aşamalı. Yarışmaya tüm Türk ve yabancı öğrenciler ile akademisyenler katılabiliyor. 28 Şubat’a kadar başvuru yapılan yarışmada toplam 1 milyon lira değerinde ödül dağıtılacak.