Yabancı aldı, dolar 1.4800 YTL

Başta Güney Afrika ve Brezilya olmak üzere gelişmekte olan piyasaların para birimlerinde görülen değer kayıpları, doların Türk Lirası karşısında da prim yapmasına neden oldu.

İSTANBUL - Başta Güney Afrika ve Brezilya olmak üzere gelişmekte olan piyasaların para birimlerinde görülen değer kayıpları, doların Türk Lirası karşısında da prim yapmasına neden oldu. Yabancı alımının etkili olduğu bankalararası piyasada dolar, 1.4840 YTL'ye kadar yükseldi. Avro karşısında güçlenen dolara, paritenin destek verdiğini belirten bir bankacı, piyasadaki yabancı talebine rağmen 1.4800'in üzerinden gelen satışların, hareketi sınırladığını söyledi. Dolar, 0.9 YKr artışla günü 1.4800 YTL'den tamamladı.
ABD'de enflasyonist baskıların arttığı kaygısıyla, global borsalarda görülen düşüşler, dün İMKB'ye yansıdı. Beklentilerin altında çıkan ağustos enflasyonuyla canlanan ve 38 bini aşan İMKB, yurtdışı borsalardaki düşüşün de etkisiyle inişe geçti. Dün, 232 puan düşüşle 37 bin 457'den kapanan borsada, endeksin iki günlük kaybı 723 puanı buldu. 16 Temmuz 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi, ise 0.59 artışla yüzde 19.83'e yükseldi.
ECB'den faiz sinyali
ABD faizine ilişkin kaygılar tazelenirken Avrupa Merkez Bankası (ECB) Konsey üyesi Yves Mersch, avro bölgesi ekonomisinin beklendiği gibi büyümesi halinde, daha fazla sıkılaştırmanın gerekli olacağını açıkladı. Buna göre ECB, faizlerini artıracağını bir kez daha teyit etmiş oldu.