Yabancı aldı, dolar 1.4900 YTL'yi gördü

Macaristan ve Tayland'dan gelen haberlerle hafta başında sarsılan Türk mali piyasaları dün öğleden sonra yine yurtdışındaki gelişmelerden etkilendi.

İSTANBUL - Macaristan ve Tayland'dan gelen haberlerle hafta başında sarsılan Türk mali piyasaları dün öğleden sonra yine yurtdışındaki gelişmelerden etkilendi. Gün boyu dar bantta kalan piyasalar akşam üzeri Güney Afrika ve Brezilya'dan gelen politik kaynaklı skandallar ve Ekvador'un dış borçlarını ödemeyebileceğini açıklamasıyla hareketli saatler yaşadı. Özellikle yabancıların akşam saati yaptığı işlemler piyasadaki bozulmayı hızlandırdı.
Yurtdışından gelen haberlerle art arda sarsılan piyasada borsa günü 484 puan değer kaybıyla 37.790 puandan tamamladı. Döviz piyasası ise akşam üzeri yabancıların panik işlemleri yüzünden 1.4900 YTL'yi de aşmasına karşın serbest piyasada günü 0.4 YKr değer artışıyla 1.4790 YTL seviyesinden tamamladı. 16 Temmuz 2008 vadeli gösterge tahvil de bu gelişmelerden nasibini alarak valörlü işlemlerde 0.4 puan yükselişle yüzde 20.60 seviyesine çıktı.
Son bir haftadır Türk piyasalarında görülen hareketlerin yurtdışı kaynaklı gelişmelerle ortaya çıktığını söyleyen bankacılar, dışarıdan olumsuz açıklamalar gelmezse içeride önemli dalgalanma yaşanmasını beklemediklerini söyledi.