Yabancı bankalar Dışbank'a talip

Türk Dış Ticaret Bankası (Dışbank) için bazı uluslararası bankaların teklif verdiği açıklandı. Dışbank'ın hâkim hissedarı Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.'den İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sına gönderilen açıklamada...

İSTANBUL - Türk Dış Ticaret Bankası (Dışbank) için bazı uluslararası bankaların teklif verdiği açıklandı. Dışbank'ın hâkim hissedarı Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.'den İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sına gönderilen açıklamada, Dışbank ile ilgili değerlendirme çalışmalarını sürdüren bazı uluslararası bankalardan bu çalışmaların sonucunda tekliflerini hazırlayıp sunmalarının istendiği anımsatıldı.
8 Nisan tarihi itibarıyla çalışmalarını tamamlamış olan bazı uluslararası bankaların, tekliflerini, Doğan Şirketler Grubu holding'e sundukları kaydedilen açıklama, Holdinge ulaşan ve halen değerlendirilmekte olan tekliflerin Dışbank'ın sermaye yapısına ve yönetimin kontrolüne ilişkin değişiklik neticesi verebilecek hususlar içerdiği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:
"Halen yapılmakta olan son değerlendirmeler, yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek önemde olması nedeniyle, değerlendirmenin tamamlanmasına kadar, İMKB Yönetmeliği'nin 25/a maddesi uyarınca, Doğan Şirketleri Grubu Holding hisselerinin seansının durdurulması için gerekli işlemlerin yapılmasını rica ederiz. Konu ile ilgili somut gelişmeler kamuya usulüne uygun olarak açıklanacaktır."
'Hisseleri işleme kapatın'
Dışbank'ın İMKB'ye gönderdiği açıklamada, Doğan Şirketler Grubu Holding tarafından halen yapılmakta olan bankaya ilişkin bu değerlendirmelerin yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek önemde olması nedeniyle değerlendirmenin tamamlanması aşamasına değin İMKB Yönetmeliği'nin 25/a maddesi uyarınca Dışbank hisselerinin seansının da durdurulması için gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.
Borsa Başkanlığı da, söz konusu iki şirketin hisse senetlerinin sıralarının, Dışbank'ın satışına ilişkin ortaya çıkan gelişmelerin kamuya duyurulabilmesi amacıyla geçici olarak işleme kapatıldığını duyurdu.
Dün seans öncesi işleme kapatılan Dışbank hisseleri, geçen haftayı 3.96 YTL, Doğan Şirketler Grubu Holding hisseleri 3.52 YTL'den kapatmıştı.