'Yabancı bankalar istikrar kaynağı'

Fortis Bank Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Yvan De Cock, yabancı bankaların Türkiye'deki yatırımlarına karşı fikirlerin, ekonomik ve mali temelden çok...

ANKARA - Fortis Bank Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Yvan De Cock, yabancı bankaların Türkiye'deki yatırımlarına karşı fikirlerin, ekonomik ve mali temelden çok, duygusal nitelikli fikirler olduğunu söyledi.
Türkiye'yi bankacılık açısından hızlı büyüyen bir piyasa olarak gördüklerini kaydeden De Cock, "Türkiye'de elde ettiğimiz kârları, hissedarlara vermek yerine, yeniden Türkiye'ye yatırıyoruz. Örneğin, Fortis Bank Türkiye'nin 2005 yılı kârları, tamamıyla, Türkiye'deki bankanın büyümesinin finansmanında kullanıldı" diye konuştu.
Türkiye'deki faaliyetlerini güçlendirmek arzusunda oldukların kaydeden De Cock, "Fortis olarak, Türkiye'deki bankadan sermaye çekme yerine, geçenlerde grup bankamızdan Türkiye'deki bankaya 175 milyon avro daha yeni sermaye enjekte etmeye karar verdik" ifadesini kullandı.
'KOBİ'lere kredi vermek bizim için kârlı'
Türkiye'deki işletmelere daha çok kaynak aktarma gayreti içinde olduklarını belirten De Cock, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'deki yatırımlarımız çerçevesinde, bundan böyle KOBİ'lere daha çok kredi vermeyi planlıyoruz, çünkü Türkiye'deki KOBİ piyasasını, bankacılık sektörü açısından oldukça kârlı yatırım olarak görüyoruz."
Türkiye ekonomisinin, mayıs ve haziran aylarında olduğu gibi bazı çalkantılar yaşadığını hatırlatan De Cock, "Bu türden çalkantılar karşısında, Türkiye'de güçlü bankaların olması, Türk finans sektörünün en önemli istikrar kaynağı olacaktır" dedi. De Cock, Türkiye'ye giren doğrudan yabancı sermayenin önemli kısmının yabancı bankaların yatırımlarından kaynaklandığını hatırlattı.