'Yabancı bankalar KOBİ'ler için Türkiye'ye geliyor'

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, yabancı bankaların Türkiye'ye bu kadar agresif gelmelerinin önemli nedenlerinden birinin KOBİ bankacılığı olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, yabancı bankaların Türkiye'ye bu kadar agresif gelmelerinin önemli nedenlerinden birinin KOBİ bankacılığı olduğunu söyledi.
Ergun Özen, Garanti Bankası'nın KOBİ'lere yönelik hazırladığı yeni destek paketlerinin açıklandığı toplantının ardından soruları yanıtladı. Basel II'nin yanlış yorumlandığını ifade eden Özen, 2010'dan sonra müşteri bazında kredilendirme yapılacağına işaret ederek "KOBİ'lerin bu süreçte, risklerini daha iyi yönetmeleri ve muhasebe standartlarını yükseltmeleri gerekiyor. Bunu yapanlar Basel II'yi avantaja çevirecek. Yüksek notu olanlar, çok daha ucuza kredi alacak" dedi.
Özen, yabancı bankaların KOBİ'lere verilecek kredi oranlarını nasıl etkileyeceğiyle ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı: "Şunu net olarak söyleyeyim. Yabancıların, Türkiye'ye bu kadar agresif olarak gelmelerinin önemli nedenlerinden biri KOBİ bankacılığıdır. Yabancı bankaların gelme nedenleri KOBİ'ler ve bireysel bankacılıktaki potansiyeldir. Hazine bonosu almak ya da birkaç büyük firmayla çalışmak için gelmiyor" dedi.
Özen, Garanti Bankası'nın yabancı ortaklık görüşmelerine ilişkin bir soruya "Daha önce yaptığımız açıklamaların dışında bir gelişme yok" yanıtını verdi.
'Konut kredisi patlar'
Özen, konut kredilerine ilişkin bir soru üzerine, bu alandaki son düzenlemeleri içeren yasa taslağını hatırlatarak şöyle konuştu: "Taslak, Meclis'ten geçtiği takdirde, GSMH'ye oranı yüzde 1'in bile aşağısında olan konut kredilerinin yüzde 3'lere, 5'lere çıkacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki 3-5 yılda 15-20 milyar dolar daha ev kredisi verilecek. Bunun standardizasyonu geldiği takdirde en büyük patlama burada olacak."
Bankaların değişken faizli kredi verebilmesi gerektiğini vurgulayan Özen, "Bu, bilançoyu daha iyi yönetebilmek için bankacının isteğidir" diye konuştu. Özen, bazı bankaların piyasa faizinin üzerinde mevduat faizi vermelerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Şiddetle karşıyım. Aktif büyüteceğiz, piyasa payı alacağız diye zararına işlem yapmak... Müşteri kredi alıyor, aynı bankaya mevduat yaparak para kazanıyor. Bu bankacılık filan değil. Uzun vadede sektör bundan zarar görür.
Hedef 2 milyar dolar kredi
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, krediler içinde KOBİ'lere kullandırılan kredilerin payının 2005 Mart sonunda yüzde 18 olduğunu, hedeflerinin ise iki yıl içinde bu oranı yüzde 30'a çekmek olduğunu açıkladı. 2003 yılında 365 bin olan KOBİ müşterisinin 2005 mart sonu itibarıyla 501 bin adede ulaştığını belirten Karadere, "Amacımız 2005 sonunda KOBİ'lere 2 milyar dolar kredi vermek. Yıl sonu müşteri sayısı hedefimiz ise 600 bin" dedi.
Yüzde 30'luk hedefe iki yıl içinde çıkmayı hedeflediklerini aktaran Özen, yeni sektörlerle ilgili uygun kredilerin de gündeme geleceğini ifade etti. Garanti Bankası eczane, ihracat, kırtasiye, mobilya, nakliye, oto yan sanayi, taksi, tarım, toptan gıda ve turizm faaliyetlerine yönelik 10 çeşit KOBİ kredisi kullandırıyor.