'Yabancı birbirini eziyor'

Şirket birleşmeleri ve satın almalarda toplam 30.4 milyar dolarlık işlem hacmiyle 2005 yılında rekor kırıldı.

İSTANBUL- Şirket birleşmeleri ve satın almalarda toplam 30.4 milyar dolarlık işlem hacmiyle 2005 yılında rekor kırıldı.
Ernst&Young Kurumsal Finansman tarafından hazırlanan rapora göre geçen yıl sayısı 164'ü bulan şirket birleşmesi işlemlerinde ulaşılan toplam 30.4 milyar dolarlık işlem hacmi, Türkiye'de 2005'e kadar gerçekleşen tüm işlemlerin toplamından daha fazla. Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ, geçen yılki 'istisnai' işlem hacmini, 'birkaç yılda gerçekleşmesi muhtemel Tüpraş, Erdemir, Telekom gibi dev özelleştirmelerin tümünün aynı yıla sığdırılması'na bağladı.
Yabancı, Türkiye'yi keşfetti


Büyütmek için tıklayınız

Bir daha bu büyüklükte bir işlem hacmine Türkiye'de ulaşılmasının zor olduğunu söyleyen Can Deldağ, "2005 yılı, yabancı yatırımcıların Türkiye'yi yeniden keşfettikleri bir yıl oldu. Tam bir satıcı pazarı. 18 ay önce Türkiye'den kimse mal almak istemezken şimdi neredeyse birbirini eziyor" diye konuştu.
İş dünyası tarafından 'yılın işlemi' seçilen Telekom, 6.5 milyar dolarlık değeriyle tek başına toplam işlem hacminin yüzde 22'sini oluşturdu. Değeri açıklanmamış işlemlerle birlikte 2005'teki toplam rakamın 31 milyar doları bulduğu tahmin edildi. Rekor hacimde, 15.5 milyar doları bulan özelleştirme işlemleriyle Özelleştirme İdaresi'nin ve 6.36 milyar doları bulan satış tutarıyla TMSF'nin büyük payı bulunuyor. Nitekim, yılın en büyük işlemi olan Telekom özelleştirmesini izleyen ikinci en büyük işlem, TMSF tarafından gerçekleştirilen 4.5 milyar dolarlık Telsim satışı oldu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 2005 yılında toplam değeri 6.4 milyar doları bulan 18 adet satış gerçekleştirirken medya sektöründe 10, çimentoda ise 8 satış gerçekleştirdi.
Dört banka yabancıyla görüşüyor
Rapora göre, bankalara yönelik yabancı ilgisi, 2005'te gerçekleşen 4.7 milyar dolarlık işlemle somut karşılığını buldu. Dışbank, Garanti, Yapı Kredi, Şekerbank ve C Bank satışlarını, aracı kurum, leasing ve factoring şirket satışları izledi. Gerek Dışbank gerekse Garanti satışında tahminlerin üstünde değerlerin oluştuğunu kaydeden Can Deldağ, 2006'da da dört ya da beş bankada ortaklık görüşmesi olacağını belirterek şöyle konuştu: "Şu anda ortaklık görüşmesi süren banka sayısı dört. Buna bir tane daha katılabilir. Ancak kaç tanesinde bu işlemlerin tamamlanacağını söylemek zor; bu işlemlerde fiyat önemli olacak.
Bu arada 2005'i 'sermayenin el değiştirdiği dönem' olarak tanımlayan Deldağ, satın alma ve birleşmelerde 2006'da daha düşük bir hacim görüleceğini söyledi. Deldağ özelleştirme ve şirket satışlarında önümüzdeki iki yılda 20 milyar dolarlık hacim beklediklerini söyledi. Rapora göre 2006 yılında öne çıkacak sektörler ise yine bankacılık, gayrimenkul ve hizmetler olacak.