Yabancı çekilince borsanın kaybı arttı

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecine ilişkin endişelere gelecek yıl nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili gerginlik eklenince İMKB'nin haftalık kaybı yüzde 3'ü buldu.

İSTANBUL - Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecine ilişkin endişelere gelecek yıl nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili gerginlik eklenince İMKB'nin haftalık kaybı yüzde 3'ü buldu. Dün günü 835 puan düşüşle 38 bin 432 seviyesinden kapatan borsa, 10 Kasım tarihindeki kapanışıyla karşılaştırıldığında 1195 puan geriledi. Buna karşılık alternatif piyasalar olan faiz ve döviz cephesindeki hareket daha sınırlı kaldı. Dolar, serbest piyasada 0.4 YKr artışla 1.4460 YTL'den kapanırken 13 Ağustos 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi de 0.27 puan artışla yüzde 21.14'e yükseldi.
Hafta boyu sıkışık bir seyir izleyen borsanın değer kaybında, 6 Aralık'ta açıklanacak AB raporunu bekleyen yabancı yatırımcıların çekilmesi etkili bulundu. İşlem hacminin de düşük kaldığına dikkat çeken bir piyasa analisti, genel olarak dış piyasaları izleyen İMKB'de bugünlerde yurtiçindeki dinamiklerin belirleyici olduğu yorumunu yaptı. Yeni pozisyon almak için 6 Aralık tarihini bekleyen ve bu sürede yatırımcının diğer yatırım araçlarında beklediğini belirten uzmanlar, borsanın uluslararası piyasalardan kopuk bir seyir izlediğini ifade etti.