Yabancı dadı piyangosu

Yabancı dadı piyangosu
Yabancı dadı piyangosu
Yeni yasa ile yabancı dadısını kaybetmek istemeyen, çalışma ve oturma izni almak için soluğu danışmanlık şirketlerinde aldı.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Şubat ayıyla birlikte devreye giren 5683 sayılı Yabancıların Türkiye ’de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun, danışmanlık firmalarını ihya etti.
Bebek, hasta bakımı ve ev hizmetlerinde çalışan yabancı uyruklu çalışanlarını kaybetmek istemeyenler soluğu danışmanlık şirketlerinde aldı.
Yeni düzenlemeye göre artık 90 gün Türkiye’de kalan yabancı uyruklu çalışanın yurtdışında da 90 gün kalması gerekiyor. Daha önce sadece giriş çıkış yaparak çalışmaya devam eden yabancı uyruklu çalışanlarına oturma ve çalışma izni almak isteyenlerin başvurusu yüzde 100’ün üzerinde arttı.
Tahminlere göre Türkiye’de 1 milyonun üzerinde kaçak çalışan yabancı işçi bulunuyor. Kadınlar, dadı, yaşlı ve hasta bakıcı olarak çalışırken erkekler ise daha çok inşaat ve döküm işlerinde görev alıyor. Kaçak olarak çalışan yabancı uyruklular 3 ayda bir yurtdışına çıkıp geri geliyor ve işlerine devam ediyordu. Ancak kaçak işçiliğin önüne geçilmesi için yapılan yeni düzenleme ile vize mevzuatı değişti. Artık yabancı uyruklular çalışma izni almak zorunda. Çünkü 3 aylığına gelenlerin süre sonunda 3 ay da ülkelerinde kalmaları gerekiyor.
Bunun üzerine binlerce kişi yabancı uyruklu çalışanını kaybetmemek için çalışma ve oturma izni başvurusunda bulundu. Türkiye’nin önde gelen danışmanlık firmalarından 4M Danışmanlık’ın kurucusu Himmet Öztürk, “Başvurularda anormal bir artış söz konusu. Daha önce ev hizmetleri için doğru dürüst bir başvuru yoktu. Örneğin daha önce başvuru sayısı 5 iken şimdi 95. 60 kişilik ekibimizle yoğun bir şekilde çalışıyoruz” açıklamasını yapıyor. 

Günde 50 başvuru geliyor
Ankara Danışmanlık yetkililerinden Esra Dilek, yapılan başvuruların şirket başvurularını katladığını söylüyor. Dilek, “Özellikle çocuklarının bakıcısını kaybetmek istemeyen ailelerden gelen başvuru yüzde 100’ün üzerinde arttı” diyor. Dilek, her gün yaklaşık 50 başvuru aldıklarını ifade ediyor.

Sahte belge, ünlü sanatçıyı yardımcısından etti
Sektör yetkilileri izin başvurusu yapacakları sahtekârlara karşı uyarıyor. Piyasada sahte belge düzenleyen çok fazla kişi ve firma türediğine dikkat çekiliyor. Gerçeğinden ayırt edilemeyen sahte ikamet belgeleri ile yüzlerce kişinin dolandırıldığı belirtiliyor.
Kimsenin başka biri adına ikamet belgesi çıkaramayacağını belirten yetkililer, “Sizin adınıza biz yaparız” diyenlere itibar edilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.
4M Danışmanlık’ın sahibi Himmet Öztürk, “Belgenin sahte olduğu ancak numarası sistemde çıkmadığında anlaşılıyor” diyor ve ekliyor: “Ünlü bir sanatçı da bu yüzden mağdur oldu. İkamet izni sahte çıktığı için ünlü sanatçının çalışanı yaka paça yurtdışına çıkarıldı.”

İznin maliyeti 1500 TL’den başlıyor
Yabancı uyruklu çalışanlar için oturma ve çalışma iznini almak yaklaşık 1-1.5 ay sürüyor. Çalışma izninin maliyeti KDV hariç 1500 TL’den başlıyor. Harç paraları ise ortalama 450 TL civarında. İşveren bu ödemelerin ardından aylık olarak ise 131 lira SSK prim ödemesi yapıyor.

bigPara.com