Yabancı eşitlik ister

Ernst&Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, Türkiye'ye yabancı sermaye gelişini sağlarken biraz daha açık olmak gerektiğini belirterek...

İSTANBUL - Ernst&Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, Türkiye'ye yabancı sermaye gelişini sağlarken biraz daha açık olmak gerektiğini belirterek, "Fırsat eşitliğinin sağlanmasına biraz daha dikkat edilirse bu yöndeki eleştiriler ortadan kalkacaktır" dedi.
Dinçbaş, son dönemde yabancı sermayenin gelmesi için atılan bütün adımların iyi niyetli olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:
"Basından okuduğumuz kadarıyla bazı ihalelerde daha şeffaf, daha duyurulabilir yöntem izlenebilirdi. Çünkü en büyük eleştiri (haberimiz olmadığı) şeklinde. Böyleyse fırsat eşitliği açısından bir eksiklik."
Anket yön belirliyor
Dinçbaş, Ernst&Young ve piyasa araştırma şirketi CSA işbirliğiyle 672 uluslararası şirket yöneticisiyle mart ve nisan aylarında 'Avrupa Çekicilik Anketi' yapıldığını, söz konusu çalışmanın Avrupa ve ABD'de yatırımlara karar veren işadamlarının, geleceğe yönelik bakış açıları ve planlamalarına ilişkin tabloyu ortaya koyduğunu kaydetti.
Her yıl yapılan anketin paranın yönünü göstermesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Dinçbaş, anket sonuçlarına göre Avrupa'nın, en çekici bölge olmaya devam ettiğini, Çin'in de daha çekici hale gelmeye başladığını anlattı.
Dinçbaş, 2005 anketindeki sorularda bulunmayan Türkiye'nin, yeni yatırım için düşünülen ülkeler ve yaratılan istihdam sayısı sıralamasında verilen cevaplarda yer aldığını söyledi. Gelecek yıl ankete Türkiye'nin de dahil edileceğini belirten Dinçbaş, "Türkiye'yi Polonya ile Macaristan arasında bir yerde bekliyorum. Çünkü pek çok açıdan onlara yakın ve bazı yönlerden öndeyiz. Türkiye, Batı iş dünyasında sıcak bir konu halini almış durumda. Anketten iyi sonuçlar çıkacağından ümitliyim" diye konuştu.
Türkiye yarış konusu
Dinçbaş, Batılı finans çevrelerinin AB'ye üyelik yolundaki Türkiye, Romanya ve Sırbistan'da pozisyon alma yarışında olduğunu ifade ederek, "Türkiye'yi diğer ülkelerle aynı kategoriye koymak haksızlık olur. Çünkü bankacılık diğerlerine göre son derece gelişmiş, uzmanlaşmış ve çeşitlenmiş durumda" dedi.
Türkiye'de yabancı sermayeye yönelik mevzuat yapısının hâlâ çok karmaşık ve değişken olduğuna dikkati çeken Dinçbaş, "Yabancı sermayenin en çok önem verdiği şey istikrardır. Her yıl kanunlar değişirse Batılıların alıştığı 10-15 yıllık planlama yetenekleri ortadan kalkıyor ve sermaye planlaması yapılmayınca yatırım duruyor" dedi. Dinçbaş, Türkiye'ye sıcak para girişinin süreceğini kaydetti ve "Reel faizin yüksekliği ekonomideki en hassas konu" diye konuştu.