Yabancı 'evleniyor'

Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesi'nde, yabancılara satılmak üzere 10 bin konutun yapıldığı belirtildi. Mahmutlar Belediye Başkanı Alaaddin Çakır, beldede son bir yılda yabancılara 1500 konut satıldığını...

ANTALYA - Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesi'nde, yabancılara satılmak üzere 10 bin konutun yapıldığı belirtildi. Mahmutlar Belediye Başkanı Alaaddin Çakır, beldede son bir yılda yabancılara 1500 konut satıldığını, bunları satın alanların çoğunluğunu da İrlandalılar ve Hollandalıların oluşturduğunu söyledi.
Bir yıl içerisinde beldeye yabancılardan aşırı bir talep gelmeye başladığını, bu nedenle de emlak sektörünün hızlı bir büyüme sürecine girdiğini anlatan Çakır, şunları söyledi: "Beldemiz 15 bin yerleşik nüfusa sahip olmasına rağmen, yazlık sahibi olanların sayısı bu rakamı geçiyor. Yıllardır yerli vatandaşların ilgi göstererek yazlık sahibi olduğu Mahmutlar'a son bir yıldır yabancıların da ilgisi arttı. Sadece bir yıl içerisinde yabancılara 1500 daire satıldı. Bunların çoğunluğunu Hollanda ve İrlandalılar oluşturuyor. Ancak diğer milletlerden de ilgi oldukça fazla. Bu ilgi de emlak sektörünü hareketlendirdi. Şu anda beldemizde 10 binin üzerinde konut yapılmakta. Bunların çoğu, önceden kaparosu alınarak, özel siparişle yapılıyor. Bu konutların yaklaşık, 3 bini de gayriresmi yollardan satıldı. Yani tapusu verilmedi ama başka şekillerde sözleşme yapılarak satıldı."
Yabancıya mülk satışıyla ilgili yasağın ekim ayında kalkacağına ve yeni yasal düzenlemeyle satışın devam edeceğine inandıklarını belirten Çakır, yasanın çıkmasıyla yapılmakta olan 10 bin konutun tamamının bir yıl içerisinde satılmasını beklediklerini dile getirdi.
Çakır, "Mahmutlar'da yapılmakta olan ve yapılan konutlar, 125 ve 200 bin avro arasında satılmaktadır. Dolayısıyla bir yıl içerisinde emlak satışından beldeye 1.5 milyar avro girmesini bekliyoruz, ki bu Türkiye bütçesi için de önemli bir rakam" diye konuştu.
Beldede emlak sektörünün turizmin de önüne geçtiğini ifade eden Çakır, Mahmutlar'da 10 bin turistik belgeli yatak bulunduğunu anlattı. Çakır, şöyle devam etti: "Beldemiz yıllardır turizm ve tarımla geçinen bir yer. Yabancıya 10 bin konutun satılması beldemiz için turizmden daha önemli bir kaynak oluşturacak. Bu durumu fark eden çok sayıda turizmci, bu sektöre yönelmek istiyor. Otelleri daireye dönüştürüp atmak isteyenler var. Ancak biz belediye olarak buna izin vermiyoruz. Çünkü turizmin beldemiz için, istihdam açısından önemi var."
Alaaddin Çakır, halkın da bu durumdan memnun olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Mahmutlar'a yabancıların gösterdiği ilgi son bir yıl içerisinde arttı. Bunun nedeni beldenin doğası kadar, başlattığımız çağdaş şehircilik anlayışı. Mahmutlar, şu anki haliyle Akdeniz'in parlayan yıldızı."