Yabancı eylülü bekleyecek

TMSF'nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) elindeki medya kuruluşlarının yabancılara satışında en başa dönüldü. Hükümet, medyada yabancı sermayeye sınırsız hisse sahibi olma olanağı veren düzenlemeyi...

ANKARA - TMSF'nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) elindeki medya kuruluşlarının yabancılara satışında en başa dönüldü. Hükümet, medyada yabancı sermayeye sınırsız hisse sahibi olma olanağı veren düzenlemeyi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği yasadan çıkararak, RTÜK Yasası'nda kapsamlı değişiklik yapan tasarıya taşıyacak.
Star TV başta olmak üzere, batık bankalardan TMSF'ye geçen medya kuruluşlarının yabancılara satışının önünü açmak için çıkarılan ve Sezer tarafından veto edilen yasada geri adım atılıyor. Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) üyelerinin Meclis tarafından seçilmesine dair Anayasa değişikliğinin ardından RTÜK Kanunu'nda da değişiklik yapılacağını anımsattı. Değişiklikle ilgili hazırlıkların RTÜK ve bağlı olduğu Devlet Bakanı Beşir Atalay tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Şener, vetolu yasadaki, medya kuruluşlarında yabancılara yüzde 100 hisse sahibi olma olanağı veren maddeyi, hazırlıkları süren tasarıya taşıyacaklarını belirtti. Yabancı sermayeyle ilgili konunun, RTÜK'ün bağlı olduğu bakanlığın yapacağı kanun tasarısı çalışmalarında dikkate alınmasının daha yerinde olacağı kanaatini taşıdığını ifade eden Şener, "Bu nedenle yasadaki 2. maddeyi tamamen çıkarmayı düşünüyoruz" dedi. RTÜK Kanunu ile ilgili kapsamlı değişikliğin ne zaman yapılacağı sorusuna ise Şener, "Çok uzayacağını zannetmiyorum" yanıtını verdi. Şener, Cumhurbaşkanı Sezer'in, vetolu yasanın geri kalan bölümüne ilişkin iade gerekçelerine uygun bir değişiklik yapılması eğiliminde olduklarını da sözlerine ekledi.
İki oturum yapılacak
RTÜK üyelerinin TBMM Genel Kurulu'nda seçilmesine ilişkin Anayasa değişiklik teklifi 24-26 Mayıs'ta Meclis'te iki ayrı oturumda oylanarak yasalaşacak. Anayasa değişikliğine uyum amacıyla hazırlanacak RTÜK Kanunu değişiklik tasarısı ise en erken haziranda Meclis'e sunulacak. Meclis 1 Temmuz'da üç aylığına yaz tatiline gireceği için, tasarı iki haftada yasalaşsa bile Cumhurbaşkanı Sezer'in yabancıya medya vizesi veren düzenlemeyi vetosu halinde yasanın yeniden görüşülmesinin yaz tatilinden sonraya kalması bekleniyor.
Sezer'in Meclis'e iade ettiği yasa, yabancıların Türkiye'de ulusal çapta yayın yapan altı televizyon ve radyonun yüzde 100 hissesine sahip olmasının önünü açıyordu. Halen yürürlükte olan RTÜK Yasası'na göre ise yabancılar radyo ve televizyonlarda en fazla yüzde 25 oranında hisse sahibi olabiliyorlar. Star TV'nin yanı sıra, Kral TV, Teleon, Cine 5, Fantasy TV Maxi Tv, Kral FM, Radyo 5, Show Radyo, Radyo Viva gibi medya kuruluşlarına sahip olan TMSF, bu radyo ve televizyonları satmak için yasa değişikliğini bekliyor.
Sezer, veto gerekçesinde, radyo ve TV kuruluşlarının toplumu oluşturmaktaki etkileme gücü dikkate alınarak yabancılara yayın izni verilirken çok seçici davranılması gerektiği vurgulanarak, "Ulusal kanallardan altısının yabancıların eline geçmesi Türkiye'- nin demokrasisini, kültür yaşamını, ulusal çıkarlarını, kamu düzenini ve güvenliğini yabancıların etki alanına açık hale getirecektir. Yasa ile yapılan değişikliğin kamu yararına uygun bulunmadığı açıkça görülecektir" denilmişti.