'Yabancı gelince hamasi yaklaşımlar görülüyor'

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, son zamanlarda Türkiye'de yabancı sermaye tartışmasının gündemde olduğunu belirterek, "Yıllardır ülkemizde doğrudan yabancı sermaye yetersizliğinden, artırılması gerektiğinden söz edilir.

İSTANBUL - Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, son zamanlarda Türkiye'de yabancı sermaye tartışmasının gündemde olduğunu belirterek, "Yıllardır ülkemizde doğrudan yabancı sermaye yetersizliğinden, artırılması gerektiğinden söz edilir. Ancak yabancı sermayenin taleplerinin Türkiye'ye ciddi şekilde yönlenmeye başlandığı bir dönemde, çekimserlik, hamasi yaklaşımlar içinde olduğumuz görülüyor. Bunu anlamak son derece güç. Yatırımlar şu sektöre gelsin, buna gelmesin gibi ekonomik rasyonellikten uzak söylemlerle yabancı sermaye tartışması yapılıyor" diye konuştu.
'Türkiye'ye ilgi artıyor'
Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nce düzenlenen "Yabancı Sermaye Arenası'nda konuşan Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, Türkiye'ye olan güvenin arttığını belirterek, "Bunun sadece Tüpraş'a değil, bundan sonraki tüm ihalelere yansıyacağını düşünüyorum" dedi.
Kilci, özelleştirme rakamlarının giderlerini dahi karşılamadığı şeklinde haksız eleştirilerin bulunduğunu dile getirerek, "Özelleştirme, kamu bütçesine tamamen gelir amaçlı düşünülmese de borç stokunun eritilmesinde önemli bir unsur oldu. Son 2.5 yıl içinde 3.8 milyar dolarlık özelleştirmeden elde ettiğimiz nakit gelirle, 2.5 milyar dolarlık kamu borcunu tasfiye etmiş bulunuyoruz" dedi.
Metin Kilci, bu yıl özelleştirmelere yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğine işaret ederek, "Özelleştirme İdaresi olarak herhangi bir yerli yabancı ayırımı yapmadan şeffaf davranıyoruz" dedi.
'Teklifleri görmedim'
Yabancı sermayenin yaklaşımının sadece varlıkların kârlılıklarıyla sınırlandırılamayacağını dile getiren Kilci, yatırım yapılması düşünülen ülkenin ekonomik durumunun da nasıl algılandığının önemli olduğunu vurguladı. Kilci, Tüpraş ihalesinde verilen tekliflere ilişkin bir soru üzerine, "Henüz fiyat tekliflerini görmedim. Pazartesi günü kamuoyu önünde canlı yayında açılacak ihale, kamuoyu önünde sonuçlandırılacak" dedi.
Kilci, önceki Tüpraş ihalesi ile bu ihale arasında ne gibi farklılıklar olduğu sorusuna ise şu yanıtı verdi: "2003 yılının Türkiye'si ile 2005'in Türkiye'si aynı değil. Bunun en somut göstergesi borsa endeksinden izlenebilir. Türkiye'ye olan güven, Türkiye'nin değeri arttı. Elbette bunun da sadece Tüpraş'a değil bütün özelleştirmelere yansıyacağını düşünüyorum." Kilci, Türk Telekom ihalesinde Tüpraş'taki gibi bir iptalin söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine de devam eden bir yargı süreci konusunda bir şey söylemenin mümkün olmayacağını söyledi. Yargının verdiği kararlar konusunda değerlendirme yapmayı doğru bulmadığını ifade eden Kilci, davaya karşı hazırlanma süresinin yeterli olmadığı düşüncesiyle süre talep ettiklerini ifade etti.
Metin Kilci, bu taleplerinin uygun görülmesinin de sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.OYAK toplantısına atıf mı?
Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci'nin "Yabancı sermayenin taleplerinin Türkiye'ye ciddi şekilde yönelmeye başladığı bir dönemde çekimserlik, hamasi yaklaşımlar içinde olduğumuz görülüyor" şeklindeki sözleri salonda bulunanlar tarafından OYAK'ın önceki gün Antalya'da 1700 iş ortağı ve çalışanının katılımıyla yaptığı toplantıya atıf olduğu şeklinde yorumlandı. Genel Müdür Coşkun Ulusoy ve tüm katılımcılar toplantıda beyaz, yakasında ve kol kenarlarında Türk bayrağı kırmızısı olan tişortlarla katılmışlardı. Ulusoy toplantıda OYAK'ın özelleştirme stratejisiyle ilgili elektronik oylama yaptırmış ve sonuçta ağırlığın önce Tüpraş'a, sonra da Erdemir'e verilmesi kararı çıkmıştı. Coşkun Ulusoy toplantıda yaptığı konuşmada kişisel olarak kendisinin Telekom, Tüpraş ve Erdemir gibi 'terle, emek ve canla' kuruluşların özelleştirilmesine karşı olduğunu belirterek "Eğer satılacaksa bizlerin, ülkeye güven vereceklerin elinde olsun" demişti.
(Radikal)