'Yabancı gelmezse sorun olur'

Koç Finansal Hizmetler Başekonomisti Doç. Dr. Cevdet Akçay, vergiyi tabana yaymamış bir Türkiye'ye yabancı sermayenin ikinci dalgasının gelmeyeceğini, bu ikinci dalganın gelmemesi halinde de cari açığın ciddi problem olacağını söyledi.

İSTANBUL - Koç Finansal Hizmetler Başekonomisti Doç. Dr. Cevdet Akçay, vergiyi tabana yaymamış bir Türkiye'ye yabancı sermayenin ikinci dalgasının gelmeyeceğini, bu ikinci dalganın gelmemesi halinde de cari açığın ciddi problem olacağını söyledi.
Akçay, cari açığın sürdürülebilir olduğu takdirde bir risk oluşturmayacağını belirterek, "Türkiye'nin cari açık konusunda kısa vadede yapabileceği hiçbir şey yok. Bu cari açığı düşürecek olan tek şey, ekonominin yavaşlamasıdır. Ekonomi büyümez yüzde 2-2.5'a inerse, cari açık problem olarak görülmez. Türkiye'nin en az yüzde 5.5-6 büyümesini istiyorsak, bu cari açık Türkiye'de devam edecek" şeklinde konuştu.
Tüm sorunun cari açığın finansmanında yüksek kalite olduğuna işaret eden Akçay, bunun ancak orta uzun vadede gereken önlemlerin alınması sayesinde sağlanabileceğini vurguladı.
Akçay, cari açığın bile vergi reformuyla ilgisi olduğuna dikkat çekip, şunları kaydetti: "Türkiye eğer vergi düzenini adam gibi oturtamazsa, orta uzun vadede cari açıkla ilgili hiçbir şey yapamaz. Vergiyi tabana yaymamış, vergi oranını düşüremeyen Türkiye'ye yabancı sermayenin ikinci dalgası gelmez. İkinci dalga gelmezse de cari açık ciddi problem olur."
'Vergide adaletsizlik var'
Türkiye'nin özellikle vergi reformu tarafında çok kuvvetli ve çok sağlam gitmesi gerektiğini de belirten Akçaylı şu değerlendirmede bulundu. "Vergi tabanını yaymak bence oy kaybettiren değil, oy kazandıran birşey... Ayrıca Türkiye'de vergi gelirlerinin yapısı da çok kötü. Yani vergi adaletsizliği diz boyu... Bunların hepsi yabancı yatırımcıları çok fena bezdiren şeyler. Yabancı yatırım, böyle bir ortama gelmez. Servis sektörlerine gelir, hazır zaten...
Ama Çorum'a, Tokat'a gelip fabrika kurup mal üretmesi çok zor. Yerinden yatırımın gelmesi için reform sürecinin tamamlanması lazım" görüşünü dile getirdi.
'Disiplin için yabancı şart'
Koç Finansal Hizmetler Başekonomisti Akçay, bankacılık sektöründe, tekrar kamu kâğıtlarında ağırlıklı oyuncu haline gelmeye başlamaları nedeniyle geriye gidiş gözlemlediğini ifade ederek, "Halbuki oradan çıkmaya, tekrar bankacılık yapmaya başlamışlardı. O süreç şimdi tekrar tersine sarmaya başladı" dedi.
Cevdet Akçay, Türk bankacılık sektörünün disipline edilmesi, düzgün bankacılığın öğrenilmesi için bu işi daha iyi bilen yabancılarla ortak ya da rakip olmanın gerekli olduğunu belirtti.
Yabancıların, Türkiye'nin 10-15 yıl sonrasını görerek geldiklerini dile getiren Akçay, şöyle devam etti: "Türkler gibi bir senesini düşünerek gelmiyorlar, Türklerin almadığı riskleri alıyorlar. Türklerin dünya kadar dışarıda parası yok mu? Var. Ve bunlar içeriye çok kolay gelmiyor. Yabancı gelince 'Niye geldin' diyoruz onu da anlamıyorum. Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımcılar, bildikleri bankalarla iş yapmak isteyecek. Bu büyük bir avantaj. Zaten bugünkü dünyada saf Alman, saf Türk diye bir şey yok."'Dünya ekonomisinde yumuşak iniş olur'
Akçay, her türlü global riskin Türkiye için risk teşkil ettiğini, ancak dünya ekonomisinde sert bir iniş olacağı beklentisi değil de yumuşak bir iniş olacağını düşündüğünü söyledi. Akçay, "Dünyada sert bir iniş ihtimalinin sıfıra yakın olduğu kanaatindeyim. Ancak Türkiye'de bir Merkez Bankası başkanlığı krizi yaratmazsak, idari hatalar göstermezsek, ekonomi politikaları doğru yönlendirirsek bir problem olmaz" dedi.
Ekonomik dalgalanmaların dünyanın her yerinde olabileceğini ve ekonomilerin bir parçası haline geldiğini söyleyen Akçay, "Artık dünyada fonların büyüklüğü ve merkez bankalarının yerine geçiyor hale gelmesi gibi enteresan durumlar var. Fon yöneticilerinin aldığı pozisyonlar, dünyada önemli olmaya başladı" diye konuştu.