Yabancı 'İş'le oynadı

Yabancı yatırımcılar, yılın ilk yarısında borsada en fazla işlemi İş Bankası hisselerinde gerçekleştirdi. Bu hissedeki toplam işlemlerin tutarı 3.8 milyar doları buldu.

ANKARA - Yabancı yatırımcılar, yılın ilk yarısında borsada en fazla işlemi İş Bankası hisselerinde gerçekleştirdi. Bu hissedeki toplam işlemlerin tutarı 3.8 milyar doları buldu. Daha sonra 3.4 milyar dolarlık işlemle Yapı Kredi, 2.9 milyar dolarla Akbank geldi. Yabancıların payının en yüksek olduğu hisse ise yüzde 98'le Garanti Bankası oldu.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) verilerine göre yabancı yatırımcılar, ilk altı aylık dönemde Borsa'da toplam 33.4 milyar dolarlık işlem yaptı. Bu işlemlerin 17.7 milyar dolarını alış, 15.7 milyar dolarını satış işlemleri oluşturdu. Yabancıların toplam net alımları 1.9 milyar doları buldu.
Yapı Kredi ikinci sırada
Yabancıların altı ayda en fazla işlem yaptıkları hisse İş Bankası C oldu. Bu hissede 1.9 milyar dolarlık alış, 1.8 milyar dolarlık satış yapan yabancıların, toplam işlemleri 3 milyar 763.9 milyon doları buldu. En fazla işlem yapılan ikinci hisse Yapı ve Kredi Bankası oldu. Yabancılar, Yapı Kredi hisselerinde 3.35 milyar dolarlık, Akbank'da ise 2.9 milyar dolarlık işlem yaptılar.
Daha sonra, 2.8 milyar dolarlık işlemle Garanti Bankası, 2.2 milyar dolarla Sabancı Holding ve Turkcell geldi. Doğan Holding'de 2 milyar 46.5 milyon dolar, Tüpraş'ta ve Koç Holding'de 1.3 milyar dolarlık işlem yapıldı.
En fazla alım Tüpraş'ta
Yabancı yatırımcıların en fazla net alım yaptıkları hisse ise Tüpraş oldu. Bu hissede yabancıların net alımları 603.5 milyon doları buldu. Daha sonra 263.6 milyon dolarlık net alımla Sabancı Holding, 133.7 milyon dolarla İş Bankası, 128.8 milyon dolarla Akbank, 89.8 milyon dolarla Finansbank geldi.
Oyak Yatırım'ın araştırmasına göre, 1 Temmuz'da yabancıların halka açıklık oranı içindeki paylarının en yüksek olduğu hisse yüzde 97.8'le Garanti Bankası oldu. Bankanın halka açık kısmının piyasa değeri 2 milyar 322 milyon dolar olarak hesaplandı.