Yabancı ortak QVT'den Galatasaray'a dava

Galatasaray Sportif'te yüzde 9.5 hissesi olan QVT Fonu, Genel Kurul'da Galatasaray Sportif'in QVT'nin oy kullanmasına izin vermediğini iddia ederek dava açtı.

İSTANBUL - Galatasaray Sportif'te yüzde 9.5 hissesi olan QVT Fonu, Genel Kurul'da Galatasaray Sportif'in QVT'nin oy kullanmasına izin vermediğini iddia ederek dava açtı. QVT Fonu, toplantıda alınan tüm kararların iptal edilerek Genel Kurul'un yeniden toplantıya çağrılmasını istiyor. QVT Fonu yetkilisi Angelo Moscow, QVT'nin giriş bileti göstermediği gerekçesiyle genel kurul toplantısına katılma hakkından mahrum bırakılamayacağını savundu. Moscow, bu yüzden Galatasaray Sportif'e dava açıldığını ve toplantıda alınan kararların iptalini isteyeceklerini söyledi.
Açıklamada, 2003 yılında kurulan QVT Fonu'nun 3.5 milyar dolarlık uluslararası bir yatırım fonu olduğu belirtildi. Türkiye'de 20-30 hissede pozisyonu bulunduğu da kaydedilen açıklamada, Galatasaray'ın dışında Fenerbahçe ve Trabzonspor'da da hisseleri olduğu vurgulandı. QVT Fonu ile Deustche Bank Londra, Fenerbahçe'de yüzde 6.56 paya sahip.