Yabancı sattı, dolar tepetaklak oldu

Yaz rehavetine kapılan Türk mali piyasaları son günlerde yabancı yatırımcılarla yeniden hareketlendi. Dün artarak süren ve özellikle ABD kökenli bir bankanın öne çıktığı satışlarla...

İSTANBUL - Yaz rehavetine kapılan Türk mali piyasaları son günlerde yabancı yatırımcılarla yeniden hareketlendi. Dün artarak süren ve özellikle ABD kökenli bir bankanın öne çıktığı satışlarla dolar akşam kapanışına yakın 1.4650 YTL'yi kırmayı denedi. Serbest piyasada ise paritenin de etkisiyle dolar günü 3 YKr değer kaybıyla 1.4750 YTL, avro ise 2.4 YKr düşüşle 1.8970 YTL'den tamamladı. Dövizdeki düşüşe karşın sakin bir gün geçiren bono piyasasında ise 16 Temmuz 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi 0.15 puan yükselişle yüzde 19.59'a çıktı.
Amerika ve Avrupa borsalarındaki yükselişle sabah saatlerinde çıkışı deneyen İMKB, öğleden sonra ABD'de açıklanan ekonomik verilerinin yeni bir faiz artırımını desteklememesinin yarattığı pozitif havayla ikinci seans hız kazanarak günü 896 puanlık çıkışla 36 bin 159 puandan tamamladı.
Dün güne damgasını ABD verileri vurdu. ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin FED'in yeni bir faiz indirimi yapmayacağına ilişkin beklentileri kuvvetlendirmesi dünya borsalarında yükselişlere neden olurken İMKB'de bu pozitif havadan etkilendi. Piyasanın önümüzdeki hafta 37.000-37.300 dirençlerini deneyebileceğini söyleyen Acar Menkul Değerler araştırma müdürü Zeynel Balcı, "Piyasanın bu seviyelerinde satışlar artacaktır. Çıkışın süreceğinden bahsedebilmemiz için borsanın öncelikle 37.000'in üzerinde kalması gerekiyor" yorumu yaptı.
Yabancıların dün özellikle ABD orijinli bir banka üzerinden yoğun döviz satışları kurları aşağı çekti. Piyasada dolar kuru tahminin 1.4000 YTL'ye indiğini belirten bir bankanın hazine müdürü, "Bu yaz gününde yabancılar kısa dönemli olarak Türkiye'den para kazanmak istiyor. Bu ay bu dalganın sürmesini bekliyorum" dedi.