Yabancı sattı, faiz yüzde 21'i zorladı

Hazine'nin bu haftaki başarılı ihalesinin ardından yabancı yatırımcıların satışlarıyla tırmanışa geçen bono faizleri dün de yüzde 21 seviyesini zorladı.

İSTANBUL - Hazine'nin bu haftaki başarılı ihalesinin ardından yabancı yatırımcıların satışlarıyla tırmanışa geçen bono faizleri dün de yüzde 21 seviyesini zorladı. Valörlü işlemlerde ise ABD'den gelen verilerin uluslararası piyasalarda yarattığı olumlu hava nedeniyle 16 Temmuz 2008 vadeli tahvilin faizi yüzde 20.53'e geriledi. Bir yabancı bankanın yoğun satışları nedeniyle yerli ve yabancı kurumlardan gelen dikkat çekici alımlara karşın kurlar bir önceki gün seviyelerinde dalgalandı. ABD datasının etkisiyle dolar günü 0.8 YKr değer kaybıyla 1.4710 YTL'den tamamladı.
Yabancı fazla bono aldı
Yabancı yatırımcıların son günlerde bu haftaki ihalede yeniden ihraç edilen 16 Temmuz 2008 vadeli tahvilde yüklü satış yaptığına dikkat çeken bir bankacı, "Yabancılar bence ihaleden çok yüklü alım yaptığı için şimdi fazla aldıkları bonoyu satıyorlar. Yani taşıyamadıkları bonoları. Çünkü yabancıların piyasadan YTL borçlandığını da görüyoruz" diye konuştu. Aynı bankacı, IMF'den gelen mayıs ayından daha sert bir dalganın yaşanabileceğine ilişkin açıklamanın da yabancı yatırımcıları tedirgin etmiş olabileceğini ve buna bağlı olarak Türkiye risklerini azaltmaya çalışabileceklerini de söyledi.
Bankacılar vergi ödemeleri de bulunan önümüzdeki hafta yabancı işlemlerinin piyasa açısından büyük önem taşıdığını söyledi.