'Yabancı sermaye dalgaya bakmaz'

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisine güvendiğini belirterek, "Doğrudan yabancı sermaye girişi aynı hızla devam edecek, bu yıl sonunda 12 milyar dolar bekliyorum" dedi.

GAZİANTEP - Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisine güvendiğini belirterek, "Doğrudan yabancı sermaye girişi aynı hızla devam edecek, bu yıl sonunda 12 milyar dolar bekliyorum" dedi.
Erdikler, bugün başlayacak Yatırım Danışma Konseyi toplantısında, 11 ülke ve 12 değişik sektörü temsil eden 20 çokuluslu şirketin üst düzey temsilcilerinin yer alacağını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın yabancı yatırımcılarla yuvarlık masa toplantısı yapacağını söyledi.
Erdikler, yatırım ortamını iyileştirme konusunda bu zamana kadar olumlu gelişmeler gerçekleştirildiğini, kurumlar vergisi oranlarının indirilmesi ve lisansla ilgili gelişmelerin de önemli adımlar olduğunu vurguladı. Erdikler, "İyi şeyler yapıldı. Bunun sonucunu da yabancı sermaye girişinde görüyoruz" diye konuştu.
'Seçim tartışması etkili'
Geçen yıl siyasi ve ekonomik istikrar bulunduğunu söyleyen Erdikler, şöyle dedi: "Bugün ise dışarıdan kaynaklanan sebeplerden dolayı piyasalarda meydana gelen dalgalanmalar artık o kadar rahat konumda olmadığımızı gösteriyor. Muhtemelen geçici bir durum, ama piyasalar durağan.
Ama doğrudan yabancı yatırımın güzel tarafı, bu gelip geçici dalgalanmalardan çok fazla etkilenmemesi. Doğrudan yabancı sermaye Türkiye ekonomisine güveniyor."
Türkiye'de erken seçimin ve cumhurbaşkanı seçiminin çok fazla tartışılmasının siyasi istikrar bakımından hoş durum olmadığını belirten Erdikler, şöyle konuştu: "Seçimler zamanında olacak denilmesine rağmen bir şekilde körükleniyor. Seçim, demokrasinin unsurlarından birisi ama seçimle beraber seçim ekonomisi izlenebileceği konusunda soru işareti ortaya çıkınca bir tedirginlik yaratıyor."