Yabancı sermaye rekoru

Turkcell hisselerinin satışı ile gelecek 3.1 milyar dolarlık yabancı sermaye, Türkiye tarihinde bugüne kadar tek kalemde gerçekleşen en büyük yabancı sermaye girişi olacak.

İSTANBUL - Turkcell hisselerinin satışı ile gelecek 3.1 milyar dolarlık yabancı sermaye, Türkiye tarihinde bugüne kadar tek kalemde gerçekleşen en büyük yabancı sermaye girişi olacak. Daha önce 2003'te 1.7 milyar dolarlık taahhüt ile Aria en büyük yabancı sermaye yatırımı olmuştu. Aria'da fiili giriş ise 1.1 milyar dolar oldu. Tüpraş için Tatneft'in 380 milyon dolarlık taahhüdü ise ihale sürecinin sonuçlanmaması nedeniyle taahhüt bazında kalmıştı. Ernest&Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ, TeliaSonera'nın 3.1 milyar dolarlık Turkcell operasyonunun, Türkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük hisse alım işi olduğunu söyledi.
Deldağ, Türkiye'de daha önce en büyük işlemin Aria-Aycell olduğunu ifade ederken, "O zaman değeri açıklanmamıştı ama Turkcell hisse satışının altında olduğu kesin'' dedi. Kendilerinin Telsim'in satışıyla ilgili TMSF'ye danışmanlık hizmeti verdiklerini anımsatan Deldağ, şunları kaydetti: "Hem Türk Telekom'un özelleştirilmesi hem Telsim'in satışı söz konusu iken, Turkcell'in ne olacağı soru işaretiydi. Ortaklardan birinin alması, hem belirsizliğin ortadan kalkması anlamında yararlı hem de Telsim'e talip olan şirketlerin Turkcell ile de ilgilenebileceği spekülasyonlarını ortadan kaldırıyor."