Yabancı sermayeli şirket 13 bini aştı

Bu yıl mayıs ayı sonu itibarıyla 10 bin 769 adet yabancı sermayeli şirket ve şube kuruldu. Yerli sermayeli şirketlerin 2 bin 274 adedine de yabancı sermaye iştiraki gerçekleşti.

ANKARA - Bu yıl mayıs ayı sonu itibarıyla 10 bin 769 adet yabancı sermayeli şirket ve şube kuruldu. Yerli sermayeli şirketlerin 2 bin 274 adedine de yabancı sermaye iştiraki gerçekleşti. Böylece Türkiye'deki yabancı sermayeli şirket sayısı 13 bin 43'e yükseldi
Hazine Müsteşarlığı'nın doğrudan yabancı yatırım istatistiklerine göre, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 17 Haziran 2003 tarihiyle 31 Mayıs 2005 arasında kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı, önceki yıllarda kurulan şirket sayısının yüzde 125.7'sini karşılıyor. 13 bin 43 yabancı şirket, toptan ve perakende ticaret olmak üzere, imalat sanayi, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri sektörlerinde faaliyette bulunuyor. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan yabancı sermayeli şirketlerde tekstil ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, bunu kimyasal madde ve ürünleriyle gıda ürünleri içecek imalatı izledi.
Yabancı sermayeli şirketler tarafından gerçekleştirilecek yatırımlar için, bu yılın ocak-mayıs döneminde 84 adet teşvik belgesi düzenlendi. Tevşik belgeli bu yatırımların toplam tutarı ise 1 milyar 313 milyon dolar değerinde bulunuyor. Teşvik belgelerinde öngörülen toplam yatırım tutarının yüzde 31.5'ini oluşturan kısım yabancı ortaklar tarafından karşılanacak.