Yabancı Sezer'i bekliyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu şirketlerinin 4 milyar dolar dolayında gelir getirebilecek satışı için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayını bekliyor.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu şirketlerinin 4 milyar dolar dolayında gelir getirebilecek satışı için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayını bekliyor.
TBMM Genel Kurulu'ndan geçen hafta çıkan ve kamuoyunda 'Yabancıya TV Satışı Yasası' olarak tanınan yasanın onaylanması halinde, TMSF 10-15 gün içinde Telsim, Uzan Grubu çimento fabrikaları ve Star Medya Grubu'nun ihale sürecini başlatacak. Sezer'in imzasını bekleyen yasa, iki önemli düzenleme içeriyor. Bunlardan ilki yabancıya ulusal TV'lerde hisse oranını yüzde 100'e çıkarma olanağı veriyor. Ancak, aynı yabancı şirketin birden fazla TV kanalının yüzde 100'ünü almasına izin yok. Bunun onaylanması halinde halen TMSF ile görüşmelerde bulunan yabancı yatırımcılar açılacak ihaleye girebilecek.
Kimler ilgileniyor?
Star Medya Grubu ile ilgilenelerin başında Avustralyalı medya kralı Rupert Murdoch'un sahip olduğu Fox televizyonu geliyor. Ayrıca, İsrail'in önemli gazetesi Jerusalem Post'un yüzde 50 hissesinin sahibi CanWest ile Lüksemburg merkezli SBS de ilgilenenler arasında. Ayrıca Rus ve Kazak kökenli, ABD merkezli bazı yatırımcı grupları da bu konuda TMSF
ile görüşüyor. Radyolar ve Star gazetesinin de dahil olduğu Star Medya Grubu'nun satışından, TMSF'nin 150-200 milyon dolar dolayında gelir elde edibileceği ifade ediliyor. Yasadaki bir diğer önemli ve Uzan Grubu mallarının satışını hızlandıracak düzenleme de 'Satılan malın ihaleyi iptal ettirse bile eski sahibine iade edilmeyeceği' şeklindeki hüküm. Bu hükme göre mal eski sahibine iade edilmeyecek ancak bu kişi ya da kurum TMSF'ye zarar davası açabilecek. Bu düzenlemenin onaylanması durumunda Uzanların telekomünikasyon şirketi Telsim ve çimento fabrikalarının satışı çok kolaylaşacak.
En çok para Telsim'den
TMSF'nin Uzan Grubu şirketleriyle ilgili düzenleyeceği en büyük ihaleyi Telsim'in satışı oluşturuyor. Telsim'le ilgilenen yabancı gruplar arasında İngiliz Vodafone, Norveç-Finlandiya ortak şirketi Telenor, Türk Telekom ihalesine giren ve bir suikasta kurban giden eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin ortak olduğu Saudi Oger Telecom (Lübnan Suudi Arabistan), eski lideri Filistin Kurtuluş Örgütü Yaser Arafat'ın örgüt fonlarının bir kısmını hisselerini alarak değerlendirdiği Mısır merkezli Orascom Telekom, dünyanın en büyük liman işletmecisi Hong Kong merkezli Hutchison Whampo ve Türk Telekom ihalesine katılan Telefonica Espana ilgileniyor.
Bu şirketlerin yöneticileri, sık sık TMSF'yi ziyaret edip konuyla ilgili bilgi alıyor. Ancak France Telekom ve Deutsche Telekom'un da Telsim ile ilgileneceği ve ihale duyurusundan sonra devreye girebileceği öne sürülüyor.
Daha önce ihale başlangıç fiyatının 1.5 milyar dolar olması beklenen Telsim'de yoğun talep nedeniyle alt fiyat sınırının 2 milyar dolar olması bekleniyor. Telsim'in fiyatının ihale sırasında 3-4 milyar dolara kadar çıkabileceği öngörülüyor. İhale sonrasında, alt sınır 400 milyon dolar olmak üzere satış bedelinin yüzde 20'sinin, Telsim'den 2.7 milyar dolar alacaklı olan Motorola'ya ödenmesi planlanıyor. Bu durumda Motorola'nın, alacağın diğer bölümünden vazgeçeceği ve Türkiye aleyhine başlattığı yargı sürecini durduracağı ifade ediliyor. Fiyatın yükselmesi, Motorola'nın alacaklarının büyük kısmının tahsiline imkân vereceği için ABD'li şirket Telsim'in propogandasını yapıyor.
Motorola ile irtibat yok
Bu arada, ABD'li telekomünikasyon devi Motorola'nın tahkime başvurması üzerine Fonu'un görüşmeleri kestiği öğrenildi. Fon, tahkim başvurusunu prosedür olarak gördüğünü açıklamasına rağmen, yine de geri çekilmesini istedi. Ancak, Motorola'nın 'Anlaşınca zaten çekeceğiz' demesi üzerine TMSF bu şirketle görüşmeyi durdurdu.
10 çimento fabrikası da sırada
Uzan Grubu'nun ikinci önemli gelir kaynağını, sayıları 10'u bulan ve Şanlıurfa'dan Eskişehir'e, Trabzon'dan Van'a kadar Anadolu'nun dört bir yanına yayılmış çimento fabrikaları oluşturuyor. Ayrı ayrı satılması planlanan fabrikalarla, Türkiye'de çimento fabrikaları bulunan Fransız inşaat malzemeleri devi Lafarge, Konya Çimento fabrikasının sahibi Italcementi, Çimentaş, Denizli Çimento Fabrikası'nın sahibi Eren Grubu, Sabancı Grubu ve Oyak Grubu ilgileniyor. Çimento fabrikaları için de daha önce 300 milyon dolar öngörülen gelirin 600-700 milyon doları bulabileceği hesaplanıyor. Söz konusu fabrikaların önemli bölümünün, Ergani, Urfa ve Gaziantep'deki fabrikanın işlerinin, Irak'a dönük satışların canlanmasından önemli pay aldığı belirtiliyor.