Yabancı, şirket almak için sırada

Kipa'yı Tesco ile, Kent Gıda'yı Cadbury Schweppes'le evlendiren, tamamlanmış satın almalarda pazar lideri olan Dundas Ünlü Menkul Değerler'in İcra Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, 2006'da danışmanlık yaptıkları satış işlemlerinin 10'u aşacağını, işlem hacminin ise 1 milyar doları bulacağını açıkladı.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Kipa'yı Tesco ile, Kent Gıda'yı Cadbury Schweppes'le evlendiren, tamamlanmış satın almalarda pazar lideri olan Dundas Ünlü Menkul Değerler'in İcra Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, 2006'da danışmanlık yaptıkları satış işlemlerinin 10'u aşacağını, işlem hacminin ise 1 milyar doları bulacağını açıkladı.
Kuveytli Docar'a satışı, geçtiğimiz haziranda tamamlanan filo kiralama şirketi Desas'ın finansal danışmanlığını üstlenen Dundas Ünlü'nün bu yıl gerçekleştirdiği işlemler arasında, TAV Havalimanları'nın azınlık hisselerinin İslam Kalkınma Bankası'na satışı da var. Şu sıralar İzocam'ın satışında ve TAV'ın halka arzında danışmanlık yaptıklarını belirten Ünlü, alıcı ya da satıcı tarafında yer aldıkları 35 proje üzerinde daha çalıştıklarını söyledi.
KOBİ'ye girişim sermayesi
Şirket birleşme ve satın alma projelerinde 1998'den bu yana aracılık yapan Dundas Ünlü'nün yeni işlere gireceğini söyleyen Mahmut Ünlü, bu çerçevede 200-250 milyon dolar civarında büyüklüğe sahip 'private equity- girişim sermayesi' fonu kuracaklarını ve bu fonun Türkiye'de orta boy işletmelere yatırım yapacağını belirtti. Bu fonların, sektöründe iyi bir yeri ve yönetimi olan, ilave sermayeyle büyüyebilecek şirketlere yatırım yaptığını anlatan Ünlü, "Yerli ve yabancı yatırımcıdan şu ana kadar 180 milyon dolar topladık. Yurtdışında kurulu, Dundas Ünlü'den bağımsız, ayrı yönetimi olan bir fon olacak" diye konuştu.
Türkiye'de orta boy şirketlere yabancı ilgisinin arttığını belirten Ünlü, güvenlik hizmetleri veren ve danışmanlığını üstlendikleri Pronet'e, girişim sermayesi şirketi olan Turkven ile Hollanda Kalkınma Bankası'nın yatırım yaptığını hatırlattı. Ünlü'ye göre başarıyla sonuçlanan büyük çaplı özelleştirmeler, ekonomik istikrara paralel olarak artan yabancı stratejik ortaklıklar, finansal yatırımların da önünü açtı.
Protokol devriyle ilgili
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından geçen yıl eylülde yapılan 933 milyon dolarlık 'Tahsili Gecikmiş Alacak Portföyü' ihalesinde, Lehman Brothers'a danışmanlık yapan Dundas Ünlü, bu kurumla sorunlu borçların yeniden yapılandırılması konusunda çalışma yapıyor. "Bu borçların yönetim işinin 330 milyon dolarlık bölümünü üstlendik" diyen Ünlü, TMSF'nin toplam 5.5 milyar doları bulan ve ağırlığını 10 büyük grubun oluşturduğu borç protokolünün devriyle ilgilendiklerini de açıkladı.
Yeni yeni hareketlenen özel sektör tahvil piyasasını da değerlendiren Mahmut Ünlü, Altınyıldız adına iki yıllık 50 milyon YTL tutarında tahvil ihraç edeceklerini ifade etti. Bu satış, Koç Finansal Hizmetler'in 100 milyon YTL'lik ihracından sonra yurtiçine yönelik ikinci özel sektör ihracı olacak. Ünlü'ye göre başlangıçta vade kısa tutulsa bile şirketler, beş, altı yıllık tahvil çıkarabilirlerse yatırımlarını YTL borçlanarak finanse edebilecekler.
2007 hedefi yatırım bankası
2007'de yatırım bankası almak istediklerini açıklayan Mahmut Ünlü, piyasadaki banka sayısının sınırlı olması nedeniyle lisans almayı tercih edeceklerini, ancak yeni lisans vermeyen BDDK'nın tutumunun bu noktada belirleyici olacağını ifade etti. "Yatırım bankacılığının gelişmesi için Türkiye'de çok iyi bir zemin var" diyen Ünlü'ye göre, lisans konusunda bir esneklik olursa Türkiye'de yatırım bankacılığı yapmak isteyen çok sayıda
yabancı banka da var. Ünlü, yatırım bankacılığını ekonomik istikrarla büyüyen bir alan olarak tanımladı ve "Orada büyüme göreceğiz" dedi.
Yurtdışında gayrimenkul fonu kuracak
Dundas Ünlü Menkul Değerler'in İcra Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen ancak kanal bulamayan yabancılar için yurtdışında bir gayrimenkul fonu kuracaklarını da açıkladı. Fonun büyüklüğü 250-300 milyon dolar olarak hedefleniyor. Gayrimenkul sektöründe, özellikle A sınıfı projelerde daha alınacak çok yol olduğunu düşünen Ünlü, Avrupa ile Türkiye arasındaki mesafeyi şu örnekle açıkladı: "Son yapılan alışveriş merkezlerine ya da evlere bakın; metrekaresi 4 bin, 5 bin dolara satılıyor. Londra'da metrekaresi 25 bin dolar. Üstelik bu 4-5 bin dolarlık projeler, Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmez. Bizim fonumuz da A sınıfı alşveriş merkezlerine, ofislere, otellere yatırım yapacak. Yabancı gruplar, bu fon aracılığıyla Türkiye'de gayrimenkule yatırım yapacaklar."