Yabancı turist sayısı 11 ayda yüzde 1.36 azalışla 35 milyonun altında kaldı

Yabancı turist sayısı 11 ayda yüzde 1.36 azalışla 35 milyonun altında kaldı
Yabancı turist sayısı 11 ayda yüzde 1.36 azalışla 35 milyonun altında kaldı
2015'e hızlı başlayan turizm yılı kötü kapatıyor... Turizm sektöründe yabancı ziyaretçi sayısı, yılın ilk üç ayındaki yükselişlere karşın, sonraki aylarda yaşanan düşüşlerin etkisiyle Ocak-Kasım döneminde yüzde 1.36 azalışla 34.78 milyon kişiye geriledi.

RADİKAL - Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan verilere göre, Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.53 düşüşle 1.72 milyon kişiye düştü.

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin dağılımına bakıldığında, Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı yüzde 18.23 düşen Rusya'nın dışında en büyük düşüşler Japonya, Fransa, İtalya'dan gelen turistlerde yaşandı.

Ocak-Kasım dönemine ilişkin verilere göre, İtalya'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 26.0, Fransa'dan gelen yüzde 18.5, Japonya'dan gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 37.2 azaldı.

Türkiye'nin cari açığının finansmanında en büyük kalemlerden biri konumundaki turizm gelirleri jeopolitik endişelerin etkisiyle üçüncü çeyrekte de düşüşünü sürdürerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.4 azalışla 12.3 milyar dolara geriledi.

2014'te Türkiye'nin 2014 yılındaki 46.5 milyar dolarlık cari açığının yüzde 53'ü net turizm gelirleri ile finanse edildi. (İstanbul/DHA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/149604914960491

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÜZÜLMEDİM - canyanar

  Üzüldüm desem yalandır. Antalya'nın Bodrum'un, Marmaris'in o hali nedir öyle? Döviz gelecek diye, bir ülkenin doğası, kıyıları denizleri bu kadar mı sömürülür, bu kadar mı kirletilir, şekilsiz plansız yapılaşmaya peşkeş çekilir! Oralardaki belediyeciler işlerini yapmaz, devlet desen zaten rant peşinde, dünyada hiçbir toplum kendi ülkesine bu kadar zarar vermemiştir bizim ülkemiz kadar! O çirkin yapılar, pislik içindeki deniz ve sahiller yüzünden gitmiyorum 10 yıldır denize! O yüzden üzülmedim, bizim silkelenmemiz için böyle darbeler yememiz lazım arada bir, işe yarar mı bilmem ama aklımız başına gelmesi için başka bir yol da göremiyorum! Hele ki o kıyı kentlerinin esnafının zihniyeti ayrı bir olay, turistleri kazıklamak için dört takla atarlar, onların parasıyla karınlarını doyurur, bir de adamlara küfü ederler terbiyesiz herifler! Az bile size!