Yabancı ürktü, dolar 1.50 TL'ye dayandı

Yabancı ürktü, dolar 1.50 TL'ye dayandı
Yabancı ürktü, dolar 1.50 TL'ye dayandı

Kurlardaki hızlı çıkış ve global borsalardaki düşüşü izleyen İMKB günü 829 puan düşüşle 50.400 puandan kapattı. FOTOĞRAF: ERHAN SEVENLER / AA

Global borsalardaki zayıflığa bankalar ve Hazine arasındaki anlaşmazlık ve yabancıya stopaj riski eklenince dolar 1.4990 TL'ye çıktı, İMKB yüzde 1.62 geriledi

İSTANBUL - Global piyasalarda yaşanan dalgalanmanın yanı sıra Türkiye’de yabancıya stopaj belirsizliği ve piyasa yapıcısı bankaların Hazine kağıtlarını alma konusundaki isteksizliği dün de piyasalar üzerinde belirleyici oldu. Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirime devam edebileceğine yönelik sinyali nedeniyle dün bono faizlerinde çok sınırlı yaşanan inişe karşın kurlarda tırmanış İMKB’de ise kan kaybı yaşandı. Gösterge tahvilin faizi dün 0.09 puan düşüşle yüzde 8.57’ye inerken, dolar 1.50 TL’yi zorlayarak günü 1.4990  TL’den tamamladı. Avro ise 2.2220 TL’den işlem gördü.
Uluslararası borsaları takip eden İMKB ise günü 829 puanlık düşüşle 50.400 puan seviyesinden tamamladı. Dünkü seansta faiz ve döviz kurlarındaki yükselişte satış baskısı olarak piyasalara yansıdı. 

IMF senaryosu ürküttü
Piyasada son günlerde bir miktar tansiyonun yükseldiğini söyleyen bir bankacı, “Yurtdışı piyasalarda zayıflıklar var. Bu arada Brezilya sıcak paraya vergi uygulayacağını açıkladı. Bu gelişme sıcak para olarak adlandırılan fonları tedirgin etti. Yılsonu öncesinde zarar etmek istemeyen fonlar pozisyon azaltma yoluna gitmeye başladı. Yurtdışında durum böyle iken içerde de yabancıya stopaj getirileceği haberleri yayıldı. Bu arada Piyasaya yapıcısı bankalarla Hazine ve Merkez Bankası toplantısında Hazine’nin ilk altı ayda 100 milyar TL’lik iç borç ödemesini piyasadan borçlanacağını açıklaması ve bankalarında bu konuda istiksizliğini söylemesi rahatsızlığı artırdı. Son günlerde piyasalar bu gelişmelere tepki verdi” dedi.
Bankacılar, IMF ile anlaşma imzalanmamasının kısa vadede piyasalar üzerinde baskı yaratmayı sürdüreceğini ve dünkü kurdaki yükselişte bunun etkili olduğunu öne sürdü. 

Dolar 1.50’yi aşmaz
Cuma günü ve pazartesi günü yabancıların çok yüklü döviz alımı yaparak Türkiye’deki risklerini azaltmayı tercih ettiğini söyleyen aynı bankacı, “Ancak bugün (dün) alımları azaldı. Ben dolar kurunun kısa vadede 1,50’yi kırmasını beklemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.  (Radikal)