'Yabancı yatırımcı artıyor'

Devlet Bakanı Ali Babacan, yabancı sermaye yatırımında büyük artış olduğunu ve iki yılda 3 bin yatırımcının Türkiye'de yatırım yaptığını belirterek "Bütün bunlara rağmen Türk ekonomisinin istikrara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

ANTALYA - Devlet Bakanı Ali Babacan, yabancı sermaye yatırımında büyük artış olduğunu ve iki yılda 3 bin yatırımcının Türkiye'de yatırım yaptığını belirterek "Bütün bunlara rağmen Türk ekonomisinin istikrara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz" dedi. Bu yılki enflasyon hedefinin yüzde 8, 2006'da yüzde 5, 2007'de yüzde 4 olduğunu vurgulayan Babacan, üç yılda büyümede de yüzde 5'erli artış öngörüldüğünü söyledi.
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ekonomik İşler ve Kalkınma Komisyonu ile Turizm Alt Komisyonu toplantılarına katılacak delegasyona akşam yemeği veren Ali Babacan, "2005 yılında hedefimiz yüzde 8 ama şu anda yüzde 7.5'a kadar inebileceğimizi de gösteriyor. Türkiye'de faizler çok yüksekti. Şimdi nominal faizler yüzde 16-17'ye, reel faizler yüzde 9-10'a indi. Faizler halen de yüksek. Ama bu, Türkiye'nin tarihinde en düşük enflasyon."
Bu yıl bütçe açığının yüzde 5'in, 2006'da 3'ün altında olacağını vurgulayan Babacan, şöyle devam etti: "2006'da ilk kez Maastricht Kriterleri'ni yakalayacağız. Türkiye AB'ye tam üye olmadan, Avrupa'ya yaklaşacak. Tabii, Maastricht Kriterleri'ni değiştirmezlerse"
Beklentiler daha iyi
Türkiye'ye olan güvenin arttığını da vurgulayan Babacan, "Programımızı açıkladığımızda herkes inandı. Bu sene yüzde 8 enflasyon öngörüyoruz. Piyasa yüzde 7.5 bekliyor. Büyüme hızını yüzde 5 öngördük, piyasa 5.5 olarak algılıyor. Bazı uluslararası kuruluşlar Türkiye'nin gelecek yılki büyüme hızını yüzde 5.9 hatta 6.7 olarak değerlendiriyor. Ancak piyasanın beklentisi bizim hedefimizden daha önemli" diye konuştu.
Yabancı sermaye yatırımında büyük artış olduğuna dikkat çeken Babacan, şöyle devam etti: "Türkiye'de önemli değişiklikler oluyor. iki yılda 3 bin yatırımcı Türkiye'de yatırım yaptı. Yatırımcılara ciddi kolaylıklar sağladık. Tüm bunlara rağmen ekonominin istikrara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için yeni kanunlar çıkardık. Bu konudaki çalışmaları yeterli bulmuyor, kişi başına geliri artırmak için çalışıyoruz."
'Borçsuz ülke olacağız'
AB'de bazı ülkelerin halen Türkiye'nin üyeliğini tartıştığını belirten Bakan Babacan, "Bugünkü değil, 10 yıl sonraki Türkiye'yi düşünelim. Çünkü bugünkü kuşak yerine yeni bir kuşak ve farklı bir zihniyet olacak. Türkiye 10 yıl sonra borcu olmayan bir ülke olacak. Avrupa'da ekonomi yıllık yüzde 2-3 büyürken, Türkiye'nin kalkınma hızı yüzde 5-7 arasında olacak. Bu nedenle Türkiye, Avrupa'nın lokomotifi haline gelecek bir ülke olabilir" diye konuştu.
Öcalan'da sorun usul
AİHM'nin Abdullah Öcalan hakkındaki kararına ilişkin görüşlerini de aktaran Devlet Bakanı Babacan, "Bu davanın kararı tartışılmıyor, usulü tartışılıyor. Şu anda süreç devam ediyor. Türkiye şimdiye kadar attığı uluslararası imzalara sadık kalmıştır" dedi.