Yabancı yatırımcı, bölgesel gerginlikten ürküyor

Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Barometre anket sonuçlarına göre yabancı sermayeyi, önümüzdeki dönemde en çok etkileyecek
olumsuz gelişme, 'bölgesel gerginliğin artması' oldu.

İSTANBUL - Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Barometre anket sonuçlarına göre yabancı sermayeyi, önümüzdeki dönemde en çok etkileyecek
olumsuz gelişme, 'bölgesel gerginliğin artması' oldu. Anket sonucunu,
"Yabancı sermayeyi, Türkiye'nin kendi iç dinamiklerinden çok bölgedeki gelişmelerin etkilediğini gösteriyor" diye yorumlayan YASED Başkanı Şaban Erdikler, "Türkiye'yi üretim üssü olarak kullanma eğilimi var. Uluslararası yatırımcıların, çevredeki olumsuz siyasi gelişmelerden endişelerinin sebebi bu" dedi.
YASED'in ağustos ayındaki Barometre sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Erdikler, Türkiye'nin 2005 yılında yabancı sermayeden 9.7 milyar dolar pay aldığını hatırlattı. Erdikler, "2006 Temmuz ayı sonu itibarıyla gelen yabancı sermaye, 2005'in tamamında gelen sermayeyi karşılayacak düzeye geldi ve 9.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bunun 7.2 milyar doları doğrudan, 1.6 milyar doları gayrimenkul yatırımları şeklinde oldu" dedi.
'Yılda 30 milyar dolar'
Yıl sonuna kadar yabancı sermaye girişinin, 12 milyar doları bulmasını bekleyen Erdikler, 2010'lu yıllarda yıllık 20 milyar dolar sermaye girişinin mümkün göründüğünü, ortalamanın üstünde performans halinde 30 milyar dolar sermaye girişinin bile hayal olmadığını dile getirdi.
Şaban Erdikler, yabancı sermayeninbugüne kadar büyük ölçüde birleşme, satın alma ve özelleştirmeler yoluyla geldiğini, buna şu günlerde gayrimenkul alımlarının da eklendiğine işaret ederek şunları söyledi:
"Oysa hepimiz Türkiye'de sıfırdan yeni yatırımlar yapılması gerektiğini düşünüyoruz. İstihdamın artırılmasına etkin çözüm, uluslararası sermayenin Türkiye'ye yeni yatırımları yoluyla sağlanacaktır. 2007'de istihdam üzerinde vergi ve sosyal sigortalar yükünün azaltılması, dolaylı vergilerde yapılacak düzenlemeler ve vergi oranlarının aşağı çekilmesiyle Türkiye'nin yeni yatırımlar için çok cazip ülke haline geleceğini düşünüyoruz."
Hükümetin alması gereken önlemlere de işaret eden Erdikler, "Vergide çeşitli ürünlerde sürdürülebilir olmayan vergi oranlarıyla karşı karşıyayız. Oranlar sürdürülebilir hale geldiğinde yatırım yapma iştahı da kabaracaktır" dedi. İstihdam üzerindeki ve bazı sektörlerdeki vergilerin kaldırılması gibi tedbirlerin, bu yıl bütçede fazla manevra alanı bulunmaması nedeniyle 2007'ye ötelendiğini söyleyen Erdikler'e göre, bu indirimler yapılırsa sermaye girişleri, 2007'den itibaren hızlanacak. Anket sonuçlarına göre, son aylardaki dalgalanma, yabancının yüzde 43'ünün yatırım kararını etkiledi. Yabancı yatırımların önündeki engel olarak ilk sırada 'ekonomik istikrarsızlık' gösterildi. Aralık 2005'te 'yasal çerçeve' olmuştu.
'Seçim kaygısı yok'
"Türkiye, büyük oyuncuların ajandasına girdi" diyen Erdikler, şöyle devam etti:
"Yerli, yabancı işadamı, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin siyasi ortamı gerecek bir yaklaşımın olmayacağı konusunda görüş birliği içinde. 'Doğmamış çocuğa don biçmek' yerine başarının tadını çıkarmalı. Kendimize duyduğumuz güveni siyasi anlamda da artırmamız gerekir."
Erdikler, bir soru üzerine de "Hiçbir ülke, gelişmesini uluslararası sermayeye ihale ederek gerçekleştiremez" dedi.
Erdikler, şöyle konuştu: "Uluslararası sermayeden azami ölçüde faydalanmak lazım. İç tasarruflar yetmiyorsa dış tasarruflara başvurmak zorundasınız. Türkiye'nin uluslararası sermayeye ihtiyacı vardır. Türkiye gibi ülkelerin uluslararası sermayeden vazgeçme lüksü yoktur."