Yabancı yatırımcı enerjiyi sevdi

Yabancı yatırımcı enerjiyi sevdi
Yabancı yatırımcı enerjiyi sevdi

Yabancı yatırımcılar enerji sektöründe daha çok elektrik, su ve gaz alanında faaliyet göstermeyi tercih etti.

Türkiye'ye bu yılın ocak-mayıs döneminde 1.4 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi oldu. Bunun 383 milyon doları enerji alanında gerçekleşti

ANKARA - Yılın ilk beş ayında Türkiye’ye giren 1.4 milyar dolarlık yabancı sermayenin 383 milyon doları enerji alanına yatırım yaptı. Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni’nden derlenen verilere göre, Türkiye’ye bu yılın ocak-mayıs döneminde giren yabancı sermayenin sektörlere göre dağılımında, elektrik-gaz ve su ile imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri, ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri ön planda yer aldı. Bu dönemde 1 milyar 437 milyon dolarlık yabancı sermayenin 383 milyon doları yatırım alanı olarak elektrik-gaz ve suyu, 336 milyon doları imalat sanayiini, 197 milyon doları da inşaat sektörünü seçti.
Yabancılar, mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründe 148 milyon dolarlık, toptan ve perakende ticarette 109 milyon dolarlık, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri alanında 68 milyon dolarlık, ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri alanında 65 milyon dolarlık sermaye girişi gerçekleştirdi.

AB ülkeleri önde
Bu dönemde Türkiye’ye uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin yüzde 805’i AB kaynaklı oldu. En fazla sermaye, 236 milyon dolar ile Fransa’dan geldi, bunu 132 milyon dolar ile Hollanda, 131 milyon dolar ile İngiltere izledi. Almanya’dan 66 milyon dolarlık, İtalya’dan ise 13 milyon dolarlık sermaye girişi olurken, AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerinden ise 48 milyon dolarlık doğrudan sermaye geldi.
Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde ABD’den 55 milyon dolarlık, bir önceki yıl ocak-mayıs döneminde hiç doğrudan sermaye girişi gerçekleşmeyen Kanada’dan ise 54 milyon dolar tutarında sermaye geldi. Türkiye’ye ilk beş ayda Asya’dan 123 milyon dolar, Yakın ve Ortadoğu ülkelerinden 98 milyon dolar, Asya’dan 123 milyon dolar, körfez ülkelerinden ise sadece 82 milyon dolar sermaye girişi oldu.
Ocak-mayıs döneminde uluslararası sermayeli 1.252 şirket kuruldu. Bunun 1026’sını yeni şirketler, 193’ünü iştirakler, 33’ünü de şubeler oluşturdu.  (aa)


    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği