Yabancı yatırımcı hisse satıp, döviz aldı

Türkiye'deki portföylerini azaltan yabancı yatırımcıların son bir haftadır yaptıkları işlemler piyasaları sarsmaya devam ediyor. Yüksek çıkan enflasyon verilerinin ardından başlayan hareketlenme güçlenerek sürüyor.

İSTANBUL - Türkiye'deki portföylerini azaltan yabancı yatırımcıların son bir haftadır yaptıkları işlemler piyasaları sarsmaya devam ediyor. Yüksek çıkan enflasyon verilerinin ardından başlayan hareketlenme güçlenerek sürüyor. Dün yabancı alımlarıyla 1.3600 YTL'yi zorlayan dolar günü 0.9 YKr artışla 1.3510 YTL'den, parite desteğiyle avro 2 YKr artışla 1.7250 YTL'den tamamladı.
Dövizdeki çıkışın yanı sıra Erdemir satışına yürütmeyi durdurma kararı verilmesi borsada da yine yabancıların başı çektiği panik satışlara neden oldu. İMKB 964 puan düşüşle 43.598'e indi. Bono piyasasında ise yerli bankaların destekleri yüzünden faiz mevcut seviyelerini korudu.
Yabancıların işlemleri yüzünden faiz ve dövizin yükseldiğini söyleyen bir bankacı, "Kısa vadede bono faizlerinin yüzde 14.5'i doların 1.3600 YTL'yi aşmasını beklemiyorum. Ancak faiz ve kurda yine yabancıların belirleyici olacağı unutulmamalı" yorumu yaptı.
Bahanesi Erdemir
Düşüş trendine giren borsada ise dün Erdemir haberini piyasa oyuncularının bahane ettiğini söyleyen bir yetkili, "Dün yabancı satışlarıyla borsa düştü. Piyasa 43.000, hatta 42.600'e inebilir. 45.000'e ulaşmayan yükselişler ise tepki hareketi olarak kalacaktır" dedi. Bu arada uluslararası piyasalarda ise dolar avro karşısında 1.2790 ile Mayıs 2005'ten bu yana en düşük düzeyini gördü.