Yabancı yatırımcılar 3 Ekim sonrasını bekliyor

Küresel fon yönetim şirketi Oasis Group'un Türkiye Operasyonları Başkan Yardımcısı Fatih Karaman, "Türkiye, İslami sermayenin yön aradığı bir ülkedir, Ortadoğu'daki sermayeyi Türkiye'ye çekme hedefimiz var" dedi.

İSTANBUL - Küresel fon yönetim şirketi Oasis Group'un Türkiye Operasyonları Başkan Yardımcısı Fatih Karaman, "Türkiye, İslami sermayenin yön aradığı bir ülkedir, Ortadoğu'daki sermayeyi Türkiye'ye çekme hedefimiz var" dedi. Karaman, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Uluslararası İslami Finans Forumu'nun düzenlendiği Ceylan Intercontinental Hotel'deki görüşme sonrası Türkiye'deki hedeflerini gerçekleştirmek için kararlılıklarını ortaya koyduklarını söyledi. Fon yönetim şirketi olarak İngiltere, ABD, Japonya ile AB ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerin borsalarında özellikle sağlık ve telekomünikasyon alanları başta olmak üzere çeşitli yatırımlar yaptıklarını belirten Karaman, şunları söyledi: "Neden Türkiye'ye yatırımı düşünüyoruz? Çünkü son yıllarda çok ciddi performans gösterdi. 3 Ekim'den sonra çok ciddi yabancı sermaye çekimi olacak. Biz de içinde yer alacağız. Türkiye'ye güveniyoruz. Hükümetin kararlılığı, özelleştirme başarısı yabancı sermaye için önemli çekim gücü oluşturuyor. Bizim açımızdan Türkiye mümbit bir alan. Türkiye, İslami sermayenin yön aradığı bir ülkedir. Ortadoğu'daki sermayeyi Türkiye'ye çekme hedefimiz var."
Güney Afrika Cumhuriyeti merkezli Oasis'in, Standard&Poors'a göre global 1927 finans şirketi arasında riski en aza indirme bakımından 3. sırada bir şirket olduğunu kaydeden Karaman, fonlarını yönettikleri yatırımcıların ağırlıklı olarak bireysel büyük zenginler olduğunu söyledi.
Karaman, kârlarını Hazine bonosu gibi finansal enstrümanlardan sağlayan şirketlere yatırım yapmadıklarını kaydetti.