Yabancı yatırımcılar hisse ve tahvil satmaya devam ediyor

Yabancı yatırımcılar hisse ve tahvil satmaya devam ediyor
Yabancı yatırımcılar hisse ve tahvil satmaya devam ediyor
Yabancı yatırımcıların Türkiye'deki hisse senedi ve devlet tahvillerinden oluşan portföylerinden satışları Nisan ayında da sürüyor.

İSTANBUL Merkez Bankası 'nın verilerine göre, yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü 10 Nisan haftasında bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 201.5 milyon dolar azaldı.

Aynı dönemde yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse portföyü de aynı dönemde net 112.2 milyon dolar azaldı.

Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki DİBS stoku 10 Nisan haftası itibarıyla 45 milyar dolar oldu. Verilere göre, 3 Nisan haftasında DİBS stoku 45.28 milyar dolar, arındırılmış giriş tutarı 175.4 milyon dolar olmuştu.

Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi stoku ise 10 Nisan haftası itibarıyla 52.95 milyar dolardan 53.08 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası'ndan daha önce yapılan açıklamaya göre de yabancıların, Türkiye 'deki hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetlerinden (DİBS) oluşan portföy yatırımları yılın ilk iki ayında 8.5 milyar dolar azaldı.

Merkez Bankası verilerine göre, yabancı yatırımcıların hisse senedi stoku 2014 yıl sonuna göre yüzde 7.2 azalışla 57.5 milyar dolara gerilerken, DİBS stoku yüzde 9.7 azalışla 47.1 milyar dolara düştü.

Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, Türkiye’nin toplam yurtdışı varlıkları, 2014 yıl sonuna göre yüzde 1.0 artarak 232.4 milyar dolara çıkarken, yükümlülükleri ise yüzde 4.1 azalışla 634.6 milyar dolara geriledi.

(DHA)

bigPara.com