Yabancı yatırımcılar Türkiye riskini satıyor

Beklentilerin üzerinde çıkan nisan enflasyonu sonrasında yabancıların artan bono satışları faizleri yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

İSTANBUL - Beklentilerin üzerinde çıkan nisan enflasyonu sonrasında yabancıların artan bono satışları faizleri yılın en yüksek seviyesine çıkardı. 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi 0.20 puan çıkışla yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 14.35'e ulaşırken dolar 1.3 YKr yükselerek günü 1.3420 YTL'den tamamladı. İMKB ise 149 puan değer kaybıyla 44.563 puandan kapandı.
İki gündür yabancıların bono satıp döviz aldığını söyleyen bir bankacı, "Anlaşılmaz biçimde yabancıların Türkiye'den çıktığını görüyoruz. Ben, bu hareketin devamının geleceğini düşünmüyorum, ancak faiz ve kurlarda düzeltmeye neden oldu" diye konuştu. Yabancıları rahatsız eden konular cari açık, erken seçim, Irak ve İran'la ilgili gelişmeler ve Merkez Bankası'nın faiz indirimine ara verme olasılığı sayılıyor. Reuters'a konuşan Danske Bank analisti Lars Chirstensen, "Müşterilerimize, Türkiye risklerini azaltmalarını söylüyoruz. Ucuz fonlamayla gelişmekte olan ülkelere yatırım daha az önemli hale geldi. Özellikle Türkiye'nin açıkları üzerinde duruluyor" dedi.
Piyasadaki bu gerginlik dün Hazine'nin borçlanma faizine de yansıdı. En son 18 Nisan'da 19 Ocak 2011 vadeli tahvil ihalesinde yüzde 13.80 faizle borçlanan Hazine, dün aynı vade için yüzde 14.50 faiz ödemek zorunda kaldı. Hazine dün net 368.1 milyon YTL borçlandı.