Yabancı yatırımcıların hisse-DİBS portföylerinde azalma sürüyor

Yabancı yatırımcıların hisse-DİBS portföylerinde azalma sürüyor
Yabancı yatırımcıların hisse-DİBS portföylerinde azalma sürüyor
Yurt dışında yerleşik kişilerin Türkiye'deki hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetlerinden (DİBS) oluşan potföyleri yılın başından bu yana azalmaya devam ediyor.

İSTANBUL - Borsa İstanbul verilerine göre, yabancı yatırımcılar Mart ayında Borsa İstanbul'da 510 milyon dolar net satış gerçekleştirdi. Böylece yıl başından bu yana yabancı yatırımcılar net 838 milyon dolar ile satış gerçekleştirmiş oldu.

Yabancı yatırımcıların ulusal ve ikinci ulusal pazar , gözaltı pazarı, kurumsal ürünler, gelişen işletmeler piyasası ve serbest işlem platformunda geçen ayki alım işlemleri 9.88 milyar dolar olurken, satım işlemleri 10.39 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yabancı yatırımcıların mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü de beş hafta üst üste düştü. Merkez Bankası verilerine göre, Yabancıların devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü de 20 Mart haftasında bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 137.2 milyon dolar azaldı.

Önceki dört hafta yaşanan toplam 1 milyar 22.9 milyon dolar azalma ile birlikte, beş haftalık toplam azalma 1 milyar 160.1 milyon doları buldu.

Yabancıların hisse senedi portföyü, 6 ve 13 Mart haftalarında toplam 812.7 milyon dolar azalmıştı.Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki DİBS stoku 20 Mart haftası itibarıyla 44.32 milyar dolar oldu.

(DHA)  

 

 

 

bigPara.com