'Yabancı yatırımı 22 milyar dolar olur'

Uluslararası Finans Enstitüsü'ne (IIF) göre, bankacılık sektörüne artan yabancı ilgisi ve hızlanan özelleştirme sonucu, Türkiye'ye bu yıl girecek doğrudan yabancı sermaye tutarının 22 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

ANKARA/WASHINGTON- Uluslararası Finans Enstitüsü'ne (IIF) göre, bankacılık sektörüne artan yabancı ilgisi ve hızlanan özelleştirme sonucu, Türkiye'ye bu yıl girecek doğrudan yabancı sermaye tutarının 22 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dünya genelindeki birçok banka ve mali kuruluşun üye olduğu IIF'nin raporuna göre Türkiye, 'Yükselen Avrupa' kesiminin en çok yabancı sermaye çeken ülkelerinin başında yer alıyor. İkinci sırada ise Rusya'nın yer alacağı öngörülüyor.
Raporda, AB ortalaması üstünde ekonomik büyümenin yanı sıra bazı vergilerdeki indirim, özelleştirmenin hızlanması, yabancı bankaların Türkiye'ye ilgilerinin artması ve AB ile müzakerelerin, Türkiye'yi, yabancı sermaye açısından uygun hale getirdiği vurgulandı.
Özellikle AB yolunda alınan önlemler ve reformların Türkiye piyasasına olan ilgiyi artırdığını vurgulayan IIF, AB sürecinde, yalnızca özel portföy cinsinden sermaye değil, doğrudan yatırımın da artan oranda Türkiye'ye gelmesinin beklendiğini bildirdi. Türkiye'ye gelecek yıl girmesi beklenen yabancı sermayenin ise bu yıla göre daha düşük olabileceğinin belirtildiği raporda, ekonomik istikrar ve AB sürecinin de bu yatırımların seyrini belirleyeceği ifade edildi.
Türkiye'de uygulanmakta olan politikaların kararlı şekilde sürdürülmesinin piyasalardaki güveni daha da artıracağını belirten IIF, istikrarlı politikaların da uzun vadeli yabancı sermayenin en çok aradığı koşullardan biri olduğunu hatırlattı. IIF, AB sürecindeki diğer aday ülkelerde olduğu gibi, Türk Bankacılık sektörüne olan yabancı ilgisinin devam ettiğini vurguladı.
Türk borsası rekora koşuyor
Uluslararası Finans Enstitüsü raporunda, Türkiye'nin Yükselen Avrupa Piyasaları içinde Rusya ile birlikte en çok özel sermaye çeken ülkelerin başında geldiği belirtilirken, özellikle Türk ve Rus borsalarına yatırım yapan yabancı sermayenin bu yıl, Yükselen Avrupa'ya gelecek 66 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımından aslan payını alarak, rekor düzeye çıkacağı ifade edildi.
Bahar aylarında meydana gelen dalgalanma sırasında, Türkiye'deki borsadan yabancı sermaye çıkışının olduğunun belirtildiği raporda, daha sonra piyasaların durulması ve yetkililerin aldığı önlemlerle yabancı yatırımcıların bazılarının geri döndüğü, bu geri dönüşün hızlanması için özelleştirme sürecinin devam etmesi gerektiği kaydedildi.