'Yabancı yatırımlar artacak'

Merrill Lynch'in düzenlediği Yatırımcılar Konferansı'na katılmak üzere New York'ta bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin 2004 yılında tarihinde ilk defa 2.5 milyar dolarlık yabancı yatırım çektiğini belirterek, bu miktarın 2005 yılında daha da artacağını söyledi.

NEW YORK - Merrill Lynch'in düzenlediği Yatırımcılar Konferansı'na katılmak üzere New York'ta bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin 2004 yılında tarihinde ilk defa 2.5 milyar dolarlık yabancı yatırım çektiğini belirterek, bu miktarın 2005 yılında daha da artacağını söyledi.
New York'ta Türk basın mensuplarına temasları hakkında bilgi veren
Unakıtan, Yatırımcılar Konferansı'na Türkiye'den 16 firmanın davet edildiğini, ABD'nin de 75'e yakın önde gelen yatırımcı ve fon yöneticisi firmasının katıldığını söyledi. Yatırımcıların daha çok Türkiye ile yakından ilgilenen, Türkiye ile ilgili avrobondlar ve Türkiye'den hisse senedi alanlar olduğunu belirten Unakıtan, "Bazıları yeni olmakla birlikte büyük çoğunluğu Türkiye'yi çok iyi bilen, Türkiye'de özelleştirmeyle ilgili gelişmelerle de yakından ilgilenen yatırımcılar. Türkiye ile ilgili çok güzel şeyler, gurur verici sözler söylediler bize" diye konuştu.
'Kıpırdanma başladı'
Bir soru üzerine, 2004'te Türkiye'ye 2.5 milyar dolarlık yabancı yatırımın geldiğini söyleyen Unakıtan, bunun 1.5 milyar dolarının doğrudan yabancı yatırım olduğunu belirtti. Unakıtan bu konuda şunları söyledi: "Türkiye'den başka ülkelere yapılan yatırımları çıkarılmadan yapılan hesaplamaya göre brüt 2.5 milyar dolarlık yabancı yatırım söz konusu. Bu konuda oldukça fakir bir ülke olan Türkiye için bu oldukça önemli bir rakam. Doğrudan yabancı yatırımlardan hak ettiğini alamayan Türkiye, bu konuda ilk defa bir kıpırdanma yaşadı. Mesela 613 milyon dolara muayene istasyonlarını sattık, bunun üçte birini yabancı bir ortak aldı. Tabii bu öncü bir haber niteliğinde. 2005 yılında bu yatırımların çok daha fazla olacağını tahmin ediyoruz."
YTL'ye geçişten yabancı yatırımcının da çok memnun olduğunu gözlemlediğini söyleyen Unakıtan, "Bu sayede TL daha itibarlı hale geldi" dedi.