Yabancı yatırımlarda rekor beklentisi

Uluslararası doğrudan yatırımlar, 2005 yılında 9.7 milyar dolarla tarihi rekora imza atarken, 7.6 milyar dolarla en fazla yabancı sermayeyi İstanbul çekti.

ANKARA - Uluslararası doğrudan yatırımlar, 2005 yılında 9.7 milyar dolarla tarihi rekora imza atarken, 7.6 milyar dolarla en fazla yabancı sermayeyi İstanbul çekti. ABD, Türkiye'ye 2005'te en fazla sermaye gönderen ülke olurken, uluslararası sermayenin ilgisi bankacılık, telekomünikasyon ve gayrimenkule oldu. Devlet Bakanı Ali Babacan, 2006 yılının ilk üç ayında bir milyar dolar giriş olduğunu, beklenen büyük yatırımların henüz gelmediğini belirtirken, yıl sonunda 2005 yılı rakamının aşılacağını söyledi.
Babacan, Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nce yayımlanan 'Uluslararası Doğrudan Yatırımlar 2005' raporunu açıkladı, Yatırım Promosyon Ajansı yasa tasarısı hakkında bilgi verdi ve 'Türkiye Yatırım Portalı'nın açılışını yaptı.
www.investinturkey.gov.tr adresli sitede, Türkiye'de yatırım olanakları, irtibat adresleri, teşvikler gibi konularda yatırımcılara bilgi veriyor. Babacan, siteyi 'Rising Star (Parlayan Yıldız) Türkiye' logosu ile kullanıma açtı.
Gündemde seçim yok
Gündem uluslararası yatırım olunca güven pekiştirici mesajlarla basın toplantısını açan Babacan, Türkiye'nin ve hükümetin gündeminde seçim başlığı olmadığını, gelecek yıl normal takvimde yapılacak seçimin de ekonomi programında sampaya yol açmayacağı mesajını verdi. Babacan, "Ekonomide belirsizlik olduğunu ileri sürerek ortalığı bulandırmaya çalışarak istikrar ve güveni sarsarak siyasi rant elde etmek isteyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Türkiye eşsiz güven ve istikrar ortamı yakaladı, bunu 2007 seçim atmosferi, beklenmedik sürprizler, zorlama ve art niyetli yorumlar bozamayacak. 2007'deki seçimler de ekonomide sapma yaratmayacak" dedi. Babacan, uluslararası yatırımların önceki yıla göre 3.5 kat artarak 2005 yılında 9.7 milyar dolarla tarihi zirveye ulaştığını söyledi. Babacan, bu miktarın 7.9 milyar dolarının sermaye transferi kalan 1.8 milyar dolarının ise yabancıların gayrimenkul alımlarından kaynaklandığını, özelleştirme yoluyla gelen miktarın Telekom'un ilk taksidi ve şirket kuruluş sermayesiyle sınırlı kalmak üzere 1.5 milyar dolar olduğunu belirtti. Babacan'ın verdiği, raporda yer alan bilgilere göre, 2005'te en yüksek sermaye girişi ABD'li yatırımcıdan geldi.
En büyüğü Garanti
Yabancıların en fazla ilgi gösterdiği sektör ise bankacılık ve finans oldu. Bankacılık ve finans kesiminden gelen 3.7 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermayenin 1.8 milyar doları Garanti Bankası'na GE Consumer Finance ortaklığıyla geldi. Bunu 1 milyar 593 milyon dolarla Alffa Gruop'un Turkcell iletişim ortaklığı, 1.5 milyar dolarla Telekom'u alan Oger Telekom, 1 milyar 62 milyon dolarla Dışbank'ı alan Fortisbank kanalıyla girdi. Yapı Kredi'yi alan Koç Finans Hizmetler-Unicredito ortaklığıyla gelen 602 milyon dolar en büyük beşinci yabancı yatırım oldu.
Erken borç ödeme yok
Basın toplantısında IMF borçlarına erteleme ve enflasyon gibi konu dışı sorulara sinirlenen Babacan, Türkiye'nin uzun vadeli kalkınmasının ne IMF'den ne de Dünya Bankası'ndan geçtiğini belirtirken, ekonomik kalkınmanın kaynağının yatırımlar olduğuna işaret etti.
İktidara geldiklerinde 23.5 milyar dolar olan IMF borcunun geçtiğimiz cuma günü itibarıyla 11.8 milyar dolara düştüğünü söyleyen Babacan, şu an bu borcun erken ödenmesi gibi bir düşünceleri olmadığını, olsa bile bu kararın siyasi değil ekonomik perspektifle verileceğine dikkat çekti.
Babacan, borç-alacak ilişkisi ne olursa olsun IMF ile imzalanan stand-by'ın 2008 Mayıs ayına kadar devam edeceğini vurguladı. Babacan, bir soru üzerine atıl kapasite yaratan sektörel teşviklerin artık DTÖ ve uluslararası alanda gündemden kalktığını söyledi, teşvik uygulamalarında şeffaf olacaklarını ve hiç kimseye 'özel muamele' yapılmayacağını kaydetti.