Yabancıdan 5.2 milyar dolar

Türkiye'ye, bu yıl 5.2 milyar dolar olarak gerçekleşeceği tahmin edilen doğrudan yabancı sermaye girişinin gelecek yıl da 5.3 milyar dolar olacağı öngörüldü.

ANKARA - Türkiye'ye, bu yıl 5.2 milyar dolar olarak gerçekleşeceği tahmin edilen doğrudan yabancı sermaye girişinin gelecek yıl da 5.3 milyar dolar olacağı öngörüldü. Gelecek yıl da bankacılık ve diğer özel sektör dış borçlanma krediler yoluyla net dış borçlanmayı sürdürecek. Bankacılık sektörünün gelecek yıl 5 milyar dolar, diğer özel sektörün ise 7 milyar dolar net kredi kullanması öngörüldü. 2006 yılında 22 milyar dolar öngörülen cari işlemler açığının finansmanında doğrudan yabancı sermaye girişleri ve bankalarla özel sektör kuruluşlarının dış borçlanmalarının önemli rol oynayacağı öngörülüyor.
DPT Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı'nın tahminlerine göre geçen yıl 2.8 milyar dolar olan doğrudan yabancı sermaye girişi, bu yıl 5.2 milyar dolara çıkacak. Gelecek yıl da Türkiye'ye 5.3 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye girişi öngörüldü.
Türklerin yurtdışında yapacakları yatırımların ise 2006'da 1.1 milyar dolar olacağı tahmin edildi. Bu nedenle ülkeye doğrudan yatırımlar yoluyla gelecek yıl net 4.2 milyar dolar gireceği belirtildi.