Yabancıdan Vakıfbank'a teklif yok

Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, yabancı yatırımcıların Vakıfbank'a stratejik ortaklık veya satın alma konusunda teklifte bulunmadıklarını söyledi.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, yabancı yatırımcıların Vakıfbank'a stratejik ortaklık veya satın alma konusunda teklifte bulunmadıklarını söyledi. Kahraman, "Yaklaşık bir-birbuçuk yıl önce bankanın halka arzı için yurtdışında yaptığımız road show'larda stratejik ortak arayışında olmadığınızı yabancılara açıkça söyledik. Bu yüzden şimdi kimse kapımızı çalmıyor" dedi.
Vakıfbank'ın İstanbul Anadolu yakasındaki kurumsal merkezinin açılışı sonrasında Radikal'in sorularını yanıtlayan Karaman, geçtiğimiz aylarda Vakıfbank'ın HSBC'ye satılacağına ilişkin çıkan söylentilerin hatırlatılması üzerine, "Vakıfbank'ın yüzde 59'u Vakıflar Genel Müdürlüğü, yüzde 16'sı ise personelin emekli vakfına ait. Dolayısıyla hisse satış kararını bu iki kurum verebilir. Ancak onlara bu konuda başvuru olmadığını biliyorum" yanıtı verdi.
Bilal Karaman kısa vadede yabancı yatırımcılara hisse satışının gündemlerinde bulunmadığını açıkladı.
'Seçimler sıkıntı yaratmaz'
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar geçecek süreçte faizlerde önemli düşüş beklemediklerini söyleyen Genel Müdür 2007'ye ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Piyasalar nisan ayına (cumhurbaşkanlığı seçimine) odaklandı. Bu yüzden nisana kadar faizde iniş beklemiyorum. Ancak tarih yaklaştıkça piyasaların daha fazla gerginleşeceğini de zannetmiyorum. 2007 yılına yönelik olarak önemli dalgalanma beklemiyoruz. Ayrıca AB sürecindeki sıkıntıların da aşılacağına inanıyorum. Aslında AB'ye girilip girilmemesi önemli değil. Türkiye artık bir yola girdi. Hem Cumhurbaşkanlığı hem de genel seçimlerin, tartışıldığı kadar önemli bir sıkıntı yaratmayacağını düşünüyorum."
'Bankaların 2007'de kârlılığı düşebilir'
Karaman, sektörde 2007 yılında yabancı bankaların da girişiyle rekabetin yoğunlaşacağını bu yüzden banka kârlarının bir miktar düşebileceğini ifade etti. Bankanın yeniden yapılanma sürecine de değinen Karaman, bir-birbuçuk yıl sürecek projede sadece bilgi işlem altyapısına 20-25 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.
'İnen faiz' uygulaması hakkında da bilgi veren Karaman, faizlerin yükseldiği talebin azaldığı bir dönemde bu uygulamayı başlattıklarını ve bunun kredi talebini iki kat artırdığını açıkladı. Bankacılık sektöründe yabancı payındaki artışı da değerlendiren Karaman şöyle konuştu: "Bu işlere duygusal yaklaşmamak lazım. Sermayenin serbest hareket ettiği bir dünyada yaşıyoruz. O nedenle gelsin gelmesin tartışmasını çok doğru bulmuyorum. Yabancı payı yükseldikçe risk artar görüşüne de katılmıyorum."
Ekonominin global olduğu dünyada yabancıları sınırlamanın ekonomileri yaraladığını söyleyen Karaman en son Tayland'da yaşananın iyi bir örnek olduğunu ifade etti.
'Anadolu herkese ulaşmaz'
'Anadolu Yaklaşımı'ndan en çok etkilenecek bankalardan biri olarak siz bu düzenlemeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna Karaman, "Anadolu Yaklaşımı, belirli vergi teşvikleri gibi bazı kolaylıklar getirerek önümüzü daha fazla açıyor. Zaten biz Vakıfbank olarak ödeme güçlüğüne düşen firmalara büyük kolaylıklar sağlıyoruz. Bu anlayışla firmalarımızın sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Tabii her firma Anadolu Yaklaşımı'ndan faydalanacak değil" yanıtını verdi.