Yabancılar borsada 1 koyup 5 kazandı

Yabancılar borsada 1 koyup 5 kazandı
Yabancılar borsada 1 koyup 5 kazandı
Dünya borsalarından ayrışması Türkiye'yi sıcak paranın kâr merkezi haline getirdi. Yabancı borsada 1 koyup 5 kazandı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

Euro Bölgesi borç krizi ve küresel resesyon endişelerinin hâkim olduğu mayıs sonundan bu yana, yurtdışı piyasalardan pozitif yönde ayrışan Türkiye , sıcak paranın ‘kâr merkezi’ haline geldi. Mayıs ayının son haftasından bu yana, yoğun yabancı yatırımcı girişinin yaşandığı hisse senedi ile tahvil-bono piyasasında, kâğıt üzerinde olsa da, elde edilen kârlar Türkiye’yi çekim merkezi haline getirdi. Yıl başından bu yana, yüzde 33 ile dünyanın en fazla yükselen borsası olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na ( İMKB ), 25 Mayıs’tan 7 Eylül’e kadar olan sürede 2 milyar 516 milyon dolarlık yabancı girişi oldu. İMKB-100 Endeksi’nin yüzde 24 yükseldiği bu dönemde, yabancı yatırımcının hisse senedi portföyü ise 13 milyar 295 milyon dolarlık artışla 57 milyar 140 milyon dolara ulaştı. 

1 dolar 193 puan yükseltti 

Bu süreçteki net alım da dikkate alındığında, yabancının borsada 3 aylık net kârı 10 milyar 779 milyon dolar oldu. Bir başka ifade ile, 25 Mayıs’tan bu yana İMKB’ye 1 dolarlık yatırım yapan yabancının kârı 4.3 dolar oldu. Yabancının bu süreçteki 2.5 milyar dolarlık net alımı endeksi 13 bin 128 dolar yükseltirken, her bir dolarlık yabancı girişinin endekse katkısı yaklaşık 192 puan oldu.
Yabancıların bu dönemde İMKB’de en fazla net alım yaptığı hisse senedi 425 milyon dolarla İş Bankası C oldu. Bu hisseyi 361.7 milyon dolarla Garanti Bankası, 166.3 milyon dolarla Türk Hava Yolları, 165 milyon dolarla Yapı Kredi Bankası ve 101 milyon dolarla Turkcell izledi.

Bono-tahvile yoğun ilgi 
Hisse senedi piyasasında 2.5 milyar doların üzerinde net alım yapan yabancı yatırımcılar, bono-tahvil piyasasında ise 8 Haziran’dan 7 Eylül’e kadar olan süreçte 11.1 milyar dolarlık net alım yaptı. Bu dönemde yabancı yatırımcının tahvil-bono portföyü 12 milyar 253 milyon dolar artarak 53 milyar 819 milyon dolara ulaştı. Yabancının bu piyasadaki net kârı da 1 milyar 154 milyon dolar oldu. Hızlanan yabancı girişinin etkisiyle bono piyasasında faizler bu dönemde 2.5 puana yakın geriledi. Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nın son aldığı parasal gevşeme kararlarının ardından gelişmekte olan ülkelere para girişinin önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor. Bu hafta yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısından faiz koridoruna ilişkin olası bir daraltma kararının çıkması halinde bono piyasasında gösterge kâğıdının faizinin yüzde 7’nin altına doğru hareket etmesi bekleniyor.

bigPara.com