Yabancılar emlak arıyor

Uluslararası gayrimenkul şirketi Colliers International'in Türkiye ofisi Colliers Resco'nun yönetici ortağı Kerim Cin, Avrupa Birliği'ndeki(AB) kurumsal gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye ile yeni fırsatlar içi Aralık 2004'ten bu yana ciddi olarak ilgilenmeye başladığını açıkladı.
Haber: TEBERNÜŞ KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Uluslararası gayrimenkul şirketi Colliers International'in Türkiye ofisi Colliers Resco'nun yönetici ortağı Kerim Cin, Avrupa Birliği'ndeki(AB) kurumsal gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye ile yeni fırsatlar içi Aralık 2004'ten bu yana ciddi olarak ilgilenmeye başladığını açıkladı.
1998'den bu yana Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini ifade eden Cin, "Sektörün en büyük fuarı her yıl martta Fransa'da gerçekleştirilir. Bu yıla kadar fuarda yabancı kurumsal yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi yoktu. Ama ilk kez fuarda Türkiye ilgi görmeye başladı. Bunda Türkiye'nin AB üyeliği yolundaki olumlu gelişmeler ve Türkiye'deki gayrimenkul fiyatlarının ucuzluğu etkili" dedi.
İngiltere, Fransa ve Almanya'da 2000 yılından bu yana gayrimenkul fiyatlarında aşırı yükselme ve kira getirilerinde düşüş olduğunu belirten Kerim Cin, kurumsal gayrimenkul yatırımcılarının bundan dolayı kâr potansiyeli yüksek piyasalara yöneldiğini bunlar arasında ise Türkiye'nin ilk sıralarda yer aldığını vurguladı.
Kâr beklentisi yüksek
Makro emlak verileri açısından incelendiğinde Türkiye'de alınacak bir gayrimenkulün 5 yıl içerisinde satılması durumunda kâr getirebileceği ihtimalinin ağır bastığını aktaran Cin konuşmasını şöyle sürdürdü: "Diğer taraftan da ticari gayrimenkullerin, ofis ve perakende, yıllık yüzde 7-11 arasında kira getirisi sağladığı göz önünde bulundurulursa yabancıların Türkiye gibi kazanabileceği alternatif bir ülke çok az."
Yabancı kurumsal yatırımcıların Türkiye'ye gelme konusunda çok istekli olduklarını hatırlatan Kerim Cin, "Özellikle aralık ayından bu yana bizden sürekli araştırma raporları istiyorlar. Şimdilik araştırma aşamasındalar. Tahmin ediyorum bu süreç yaz sonuna kadar devam eder. Bu yatırımcıların yatırım kararları yaz sonunda alınır" diye konuştu.
'Kaliteli bina artacak'
Yabancı kurumsal yatırımcıların gayrimenkul satın alırken son derece titiz ve hassas olduğunu kaydeden Cin, istedikleri kriterlere uygun bina sayısının sınırlı olduğunu belirtti. İstanbul'da ofis binalarında aradıklarını bulamayan bu tür yatırımcıların, 'big box' denilen hipermarketlerin ve etrafındaki mağazaların yer aldığı küçük alışveriş merkezlerine yöneleceğine dikkat çeken Cin, yabancı yatırımcıların gelmesiyle birlikte piyasada daha kaliteli binaların yapılmaya başlayacağını söyledi.
Kurumsal yabancı yatırımcıların dikkat ettiği noktalar

  • Kurumsal olarak yatırım yapan yabancılar, 10 milyon avronun altında fiyata sahip gayrimenkulleri satın almaya sıcak bakmıyorlar.
  • Satın alacakları binanın yeni olmasını özellikle yeni deprem şartlarına göre inşa edilmiş olmasını şart koşuyorlar.
  • Binada bulunan kiracıların özellikle yabancı veya büyük tanınmış yerli şirketler olmasını tercih ediyorlar.
  • Binanın merkezi lokasyonda olmasını istiyorlar.
  • Kiracılarla uzun süreli kontrat yapılmış olmasını talep ediyorlar.
  • Binanın tek veya birkaç sahibi olmasını istiyorlar. Tek tek kat toplamaya sıcak bakmıyorlar.